Stimulačná politika Európskej centrálnej banky ostáva bez zmeny. Starosti jej robí silné euro

Kurz eura oproti doláru je na najvšších úrovniach od roku 2014. [Pixabay]

Prvé tohtoročné stretnutie Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) prekvapenie neprinieslo. Kľúčové úrokové sadzby a menová politika zostali nedotknuté.

Rada guvernérov ponechala kľúčový úrok na rekordne nízkej úrovni 0 %, sadzbu pre jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 % a depozitnú sadzbu na -0,40 %. Ekonómovia takéto rozhodnutie očakávali.

Guvernéri už predtým avizovali, že kľúčové úrokové sadzby ECB zostanú na aktuálnych úrovniach dlhšie, ešte nejaký čas po ukončení programu nákupu aktív.

Európska centrálna banka predĺžila nákup dlhopisov. Bude však pomalší

Nákup dlhopisov Európskou centrálnou bankou nekončí. Takzvané kvantitatívne uvoľňovanie bude pokračovať aj po novom roku. Objem nakúpených dlhopisov sa však zmenší o polovicu.

Pokiaľ ide o neštandardné opatrenia, Rada guvernérov potvrdila, že od januára minimálne do konca septembra 2018 bude pokračovať v programe nákupu aktív. Objem financií na tieto nákupy sa rozhodnutím z minulého roku v januári znížil na 30 miliárd eur z dovtedajších 60 miliárd eur. Cieľom tohto kroku je dostať a udržať infláciu v eurozóne na cieľovej úrovni tesne pod dvomi percentami. ECB verí, že vďaka robustnému ekonomickému rastu sa jej to podarí.

„Zlepšovanie hospodárskej kondície ešte viac posilnilo našu dôveru, že sa inflácia priblíži k hranici dvoch percent, ale tesne pod ňou,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii po stretnutí Rady guvernérov Šéf ECB Mário Draghi.

Banka už dávnejšie avizovala, že pokiaľ sa tento cieľ nebude dariť napĺňať, je pripravená na rozšírenie alebo predĺženie programu nákupu dlhopisov.

https://twitter.com/HelenaHorska/status/956524246393647105

Investori a analytici už dlhšie špekulujú o tom, že ECB v septembri ohlási ukončenie programu tzv. kvantitatívneho uvoľňovania. Draghi tak ako minulý rok, aj dnes zopakoval, že na ukončenie masívneho nákupu dlhopisov ešte nenastala vhodná doba.

„Na zaistenie inflačných tlakov je určitá úroveň stimulačných opatrení naďalej potrebná“, uviedol taliansky ekonóm.

Strážcom meny však aktuálne spôsobuje najväčšie starosti posilnenie spoločnej európskej meny. Kurz eura sa aktuálne pohybuje na najvyšších úrovniach za tri roky. Posilnenie eura zdražuje produkty firiem z eurozóny na svetových trhoch, čo môže spôsobiť utlmenie exportu a ekonomiky.

„Aktuálna volatilita výmenného kurzu predstavuje neistotu, ktorá vyžaduje pozorné sledovanie,“ doplnil Draghi.