Stredná Európa stráca pre investorov atraktivitu

Krátka správa

Rebríček 25 najatraktívnejších miest pre investície – Foreign Direct Investment Confindence Index 2007 – vydávaný rakúskou konzultačnou spoločnosťou A.T. Kearney, obsahuje tohto roku len dve krajiny zo strednej a východnej Európy. Aj ich pozícia sa v porovnaní s minulosťou zhoršila. Na 22. mieste je Poľsko (v roku 2005 bolo 5.), na 25 mieste Česká republika (pokles z 12. miesta v 2005).

Čelo rebríčka sa oproti 2005 nezmenilo – Čína, India, USA a Veľká Británia. Z členských krajín EÚ sa v top-25 umiestnilo už len Nemecko (10. miesto, pokles z 9.) a Francúzsko (13. miesto, nárast zo 14.).

Európski investori, ktorí tvorili približne 25% opýtaných, však považujú strednú a východnú Európu za stále dosť atraktívnu. Hoci aj u nich zaberá prvé miesta India a Čína, za prvou desiatkou sú krajiny ako Poľsko, Rumunsko či Ukrajina. často citovaným problémom tohto regiónu je korupcia.

V roku 2007 dosiahli podľa rebríčka globálne priame zahraničné investície hodnotu 1,3 miliardy dolárov, čí takmer vyrovnali rekordnú úroveň z roku 2000. Záujem sa zameriava čoraz viac na Áziu, donedávna populárne regióny, ako je stredná a východná Európa, postupne strácajú pozície.

Rebríček zostavuje rakúska konzultačná spoločnosť na základe odpovedí predstaviteľov 1000 najväčších firiem z celého sveta.