Stredoeurópske meny slabnú

Kurzy národných mien stredoeurópskych členských krajín sa dostali do špirály v ktorej neustále slabnú voči euru, doláru aj švajčiarskemu franku. Maďarsko, ktoré ako prvé muselo požiadať o medzinárodnú pomoc na záchranu ekonomiky po krachu na finančných trhoch, zaznamenalo 11-percentné oslabenie forintu v priebehu tohto roka. V utorok (3. februára) sa dokonca pohyboval na hrane psychologickej hranice 300 HUF/EUR. Maďarská centrálna banka bola pripravená zasiahnuť v jej prospech, no nakoniec sa stabilizovala. Zlý stav verejných financií v krajine čoraz viac odpudzuje investorov, pretože vplyvom krízy sa u nich upevnil odpor k riziku.

Poľský zlotý sa dostal na úroveň 4,65 zlotých za euro, čo je najnižšia úroveň od roku 2004. Ako informuje denník Financial Times od začiatku roka poľská mena oslabila o 12 %. Poliakov však oveľa viac zaujíma kurz zlotého voči švajčiarskemu franku, pretože ako píše FT takmer 60 % hypoték je denominovaných vo frankoch. A frank od minulého leta voči zlotému posilnil o 60 %.

Prudké oslabenie voči euru zaznamenala aj česká koruna, ktorá v utorok prelomila hranicu 28,50 CZK/EUR. Českí predstavitelia kurz vítajú a očakávajú, že firmám pomôže pri prekonávaní krízy. Zdôraznili však, že budú mať síce viac peňazí, no prepad koruny môže byť vykompenzovaný poklesom objednávok.

Ako pre FT povedala analytička Juliet Sampsonová „stredoeurópske meny budú aj ďalej slabnúť, pretože situácia nenaznačuje zvrat k lepšiemu“. Predpokladá však, že kurz sa opäť otočí aj pod vplyvom vysokej hodnoty rastu ekonomiky, ktorú by malo v tomto roku zaznamenať Poľsko.