Stretnutie G7 zdržiavali desaťtisíce protestujúcich

Na stretnutí skupiny G7 v piatok (13. februára) sa okrem ministrov financií zišli aj zástupcovia centrálnych bánk USA, Japonska, Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska, Talianska a Kanady. Ekonomika všetkých zúčastnených krajín zaznamenala v poslednom štvrťroku prudkú kontrakciu. Ministri teda prišli spoločne hľadať východisko ako bojovať proti kríze hlavne bez porušenia pravidiel voľného trhu. Zároveň pripravovali spoločné stanovisko pred nadchádzajúcim summitom G20 v apríli v Londýne.

Britský zástupca Alistair Darling na príklade Nemecka upozornil, že ekonomiky prechádzajú najťažším obdobím za posledné generácie a že „vlády musia prijímať nezvyčajné opatrenia v nezvyčajných časoch“.  Nemecko v poslednom štvrťroku 2008 zaznamenalo 2,1-percentný pokles HDP, čo je najhorší výsledok od zjednotenia republiky v roku 1990. S najsilnejšou ekonomikou v problémoch sa HDP eurozóny prepadol o 1,5 % a dostal sa na najhoršiu úroveň za posledných 50 rokov. Európska centrálna banka na poslednom zasadnutí Výkonnej rady nepristúpila k zníženiu kľúčovej úrokovej sadzby. Pod vplyvom nepriaznivého vývoja však budúci mesiac pravdepodobne sadzbu zredukujú o 0,5 % na 1,5 %, najnižšiu hodnotu od založenia ECB.

Po týždni roztržiek naprieč celou Európou v dôsledku francúzskej štátnej pomoci automobilkám sa kľúčovou témou stretnutia stala snaha vyhnúť sa protekcionistickým opatrenia. Lídri diskutovali o aplikovaní záchranných plánov a zároveň o dôsledkoch, ktoré môže mať štátna pomoc národným podnikom v jednom štáte na priemyselnú výrobu v druhom štáte. Nemecko a Veľká Británia vyhlásili, že treba zabrániť protekcionistickej špirále z 30-ych rokov 20. storočia.

Ako informuje agentúra Reuters ministri financií sa zhodli, že je nevyhnutné, aby sa na londýnskom stretnutí skupiny G20 krajiny dohodli na konkrétnom postupe pri reforme medzinárodnej finančnej regulácie a dozoru. Okrajovo sa venovali aj menovej politike Číny, ktorá čelí obvineniu, že umelo podhodnocuje juan. Lídri zvolili mierny prístup a pred aprílovým summitom radšej zvolili stratégiu úzkej spolupráce s najsilnejšími rozvojovými krajinami akou je Čína a India, ktoré sa na stretnutí zúčastnia.

Priebeh rokovaní však narušili desaťtisíce talianskych robotníkov, ktorí zablokovali ulice a väčšina delegátov preto meškala. Nespokojní Taliani protestovali proti stredopravým ekonomickým opatreniam talianskej vlády.