Štyri krajiny EÚ v desiatke svetových ekonomík

Londýnsky think-tank Center for Economic and Business Research (Cebr) v piatok (26. december) publikoval každoročný prehľad svetového hospodárstva s predpokladaným vývojom až do roku 2030.

Spojné štáty americké s hrubým domácim produktom v hodnote 17 528 biliónov dolárov sa umiestnili na prvom mieste v zozname najväčších ekonomík sveta aj v roku 2014. Na rozdiel od minuloročných odhadov experti očakávajú, že sa Čína stane svetovým lídrom už v roku 2025.

Nemecko sa umiestnilo na štvrtom mieste, Veľká Británia a Francúzsko na piatom a šiestom mieste. Ako posledná európska krajina uzatvorilo prvú desiatku Taliansko, ktoré sa umiestnilo na ôsmom mieste.

Veľká Británia s tohtoročným hrubým domácim produktom 2 828 biliónov dolárov len tesne predbehla Francúzsko s HDP 2 827 biliónov dolárov. Cebr však priznáva, že rozdiel v hospodárskych výstupoch oboch ekonomík spadá do štatistickej odchýlky , ktorá „by pravdepodobne zanikla v prípade, že by sa do hospodárskych výsledkov započítali aj príjmy z predaja drog a prostitúcie, ktoré sú výrazne väčšie vo Francúzsku ako vo Veľkej Británii.“ Príjmy z tzv. šedej ekonomiky, ktoré v prípade Británie tvoria približne 80 miliárd eur, sa totiž od júna 2014 zaznamenávajú do oficiálnych britských štatistík.

Vzhľadom na pokles počtu obyvateľov Nemecka a predpokladané oslabenie eura Cebr predpokladá, že do roku 2030 Veľká Británia predbehne Nemecko po prvý krát od roku 1954. Ak by sa Nemecko rozhodlo opustiť eurozónu Británia by si musela počkať až do roku 2050. V prípade, že by Škótsko napokon Spojené kráľovstvo opustilo, Nemecké hospodárstvo by ostalo silnejšie a to aj napriek priaznivému demografickému rastu Veľkej Británie.

Rusko v roku 2014 zaznamenalo prepad až o 2 pozície. Dôvodom je podľa riaditeľa Cebr Douglasa McWilliamsa najmä nízke ceny ropy, prebiehajúci konflikt na Ukrajine, anexia Krymu a následné ekonomické sankcie západu, ktoré prispeli k hospodárskemu úpadku krajiny. V nasledujúcich rokoch by sa však ruská ekonomika mala stabilizovať.

Cebr predpokladá aj kontinuálny rast ostatných krajín tzv. BRIC skupiny, ktorú tvorí Brazília, Rusko, India a Čína. Okrem Číny najvýraznejšie porastie najmä India, ktorá by sa do roku 2030 mohla stať treťou najväčšou ekonomikou sveta.

Z krajín Vyšehradskej štvorky má najväčší predpoklad Poľsko, ktoré je 22 najväčšou ekonomikou sveta. Do roku 2030 by Poľsko malo zaujať 20 miesto.