Štyria mocní EÚ rokujú separé

Krátka správa:

Pozvánku na rokovanie „štyroch mocných“ rozoslal britský premiér Gordon Brown. Vyhlásil, že svet čelí finančnej kríze po páde hypotekárneho trhu v Spojených štátoch a je nevyhnutné vniesť na finančný trh viac transparentnosti: „Chceme navrhnúť nový systém varovania, aby sme včas videli problémy, ktoré zasiahli Ameriku minulý rok,“ vyhlásil britský minister financií Alistair Darling.

Na schôdzke sa pôvodne mali zúčastniť len Británia, Nemecko a Francúzsko, ale Angela Merkelová presadila pozvánku aj pre Taliansko. Všetky ostatné štáty EÚ sú mimo hry a do Londýna nepricestuje ani žiadny zástupca Európskej komisie. Podľa agentúry Reuters Londýn pôvodne zvažoval aj prítomnosť predsedu EK José M. Barrosa. Hovorca komisie v pondelok 14. januára vyhlásil, že „formát schôdzky v Londýne ešte nie je definitívne uzavretý“ a Gordon Brown sa obmedzil na vyhlásenie, že „Barroso bude o výsledkoch schôdzky informovaný,“ uvádza EUobserver.

„Európa nie je len pre veľké krajiny, ale patrí všetkým európskym občanom, národom a štátom, vrátane tých malých,“ vyhlásil v reakcii na VIP schôdzku belgický premiér Guy Verhofstadt pre AFP. Takéto separátne rokovania mocných nie sú v EÚ výnimočné a vždy sa stretávajú s nevôľou a kritikou nadradenosti od menších členských štátov.

Alistair Darling vyhlásil, že návrhy, ktoré vzídu z londýnskeho rokovania, predložia Európskej únii, skupine G7 a Medzinárodnému menovému fondu.

Faktom zostáva, že práve banky vo Veľkej Británii, Francúzsku a Nemecku boli finančnou krízou najviac postihnuté – predovšetkým Northern Rock, ktorá patrí medzi najväčších hypotekárnych hráčov vo Veľkej Británii. Problémy zachvátili aj dve nemecké banky  Sachsen LB a IKB a najväčšiu francúzsku banku BNP Paribas.

Predstavitelia EÚ opakovane zdôrazňujú, že vplyv americkej hypotekárnej krízy na európsky trh je obmedzený: „Stále počítame s vývojom progresívneho ekonomického rastu. Riziká sú skôr nižšie,“ uviedol šéf ECB Jean-Claude Trichet. Európa sa pritom spolieha najmä na silnejúci rast ázijských tigrov a Číny. Proti tomu namieta mnoho ekonómov. Tvrdia, že otázka neznie tak, či EÚ zasiahne finančná kríza, ale kedy sa to stane: „Celá myšlienka globalizácie je v protiklade s presvedčením, že sa tomu vyhneme,“ vyhlásil Jacques Cailloux z Royal Bank of Scotland.