Zmrazením cien potravín Maďarsko porušilo európske pravidlá, rozhodol Súdny dvor EÚ. So žalobou na nariadenie maďarskej vlády zmrazujúcej ceny základných potravín sa na európsky súd obrátila maloobchodná sieť SPAR. Súdny dvor EÚ jej dal za pravdu, keď konštatuje, že Maďarsko regulovaním cien potravín porušilo európske pravidlá Spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov.
Súdny dvor EÚ vo štvrtok (12. septembra) uviedol, že maďarská legislatíva regulujúca ceny základných potravín podkopáva férovú hospodársku súťaž.
So sťažnosťou sa na európsky súd obrátila medzinárodná maloobchodná sieť SPAR.
Maďarsko nariadenie prijalo počas pandémie COVID-19 začiatkom roka 2022, keď prudko začali rásť ceny potravín. Vláda vtedy zmrazila ceny šiestich vybraných základných potravín, ako cukor, slnečnicový olej, múka či kuracie prsia.
Hrubá maloobchodná cena týchto potravín v obchodoch nemohla presahovať cenu, za ktorú ich predávali v októbri 2021. Zároveň ich museli predávať v rovnakých objemoch ako predtým.
Keďže si potravinová inflácia žila ďalej svoj život, neskôr k vybraným tovarom pribudli aj vajcia a zemiaky.
Zámer maďarskej vlády nevyšiel a tamojšia potravinová inflácia dosahovala rekordné úrovne v rámci EÚ. V auguste 2023 brzdy na rast potravín napokon zrušila.
Krátko predtým ale maďarské orgány uložili pokutu reťazcu SPAR za to, že na jednej predajni ponúkal menšie množstvo vybraných potravín, ako ich v priemere predával v rovnakom čase pred rokom. SPAR za to dostal od kontrolného orgánu pokutu.
Následne toto rozhodnutie napadol na maďarskom súde, ktorý ale žalobu zamietol. Preto sa reťazec obrátil na Súdny dvor EÚ.
Ten teraz rozhodol, že Maďarsko regulovaním cien potravín porušilo európske pravidlá Spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov (SOT).
„Táto právna úprava bráni obchodníkom, aby bez primeraného odôvodnenia voľne určovali predajné ceny a množstvá ponúkané na predaj týchto výrobkov na základe ekonomických úvah,“ konštatuje súd.
Únijný súd sa zaoberal aj argumentom maďarskej vlády, podľa ktorého bola regulácia odôvodnená, pretože mala pomáhať znevýhodneným skupinám obyvateľstva lepšie zvládnuť rastúcu infláciu pri potravinách.
„Podkopávanie voľného prístupu obchodníkov na trh v podmienkach efektívnej hospodárskej súťaže a narušenie celého dodávateľského reťazca, ktoré vyvolali regulované ceny a množstvá uložené obchodníkom, presahuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie cieľov sledovaný týmto opatrením,“ dodáva.