Summit EÚ a Rusko bude najmä o WTO

zdroj: TASR

Ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimír Čižov povedal, že summit sa bude sústreďovať na „strategické záležitosti“, vrátane koordinácie stratégií na boj proti hospodárskej kríze, klimatické zmeny, postoje ohľadne iránskeho jadrového programu, či mierových rokovaní na Strednom východe.

Na stretnutí, ktoré sa uskutoční budúci týždeň v utorok (7. decembra) sa Medvedev stretne s prezidentom EÚ Hermanom Van Rompuyom a predsedom Komisie José Manuelom Barrosom.

Smerom k „spoločnému trhu“ medzi EÚ a Ruskom

Čižov v pondelok (1. decembra) pri stretnutí s novinármi naznačil, že ruská strana má záujem na prediskutovaní návrhu tamojšieho premiéra Vladimíra Putina „o harmonickom spoločenstve ekonomík od Lisabonu po Vladivostok“. Ten zaznel 25. novembra na Putinovej návšteve v Nemecku  a tlač mu prisúdila prezývku „spoločný trh“ EÚ- Rusko.

Ruský veľvyslanec dodal, že prvým krokom pre Rusko bude dosiahnuť členstvo krajiny v Svetovej obchodnej organizácii, o ktoré usiluje už 16 rokov. Potom by malo dôjsť medzi Moskvou a Bruselom k podpisu novej dohody EÚ- Rusko, ktorá má nahradiť zastaralú Dohodu o partnerstve a spolupráci, podpísanú ešte v roku 1994. Tretím krokom bude podľa Čižova začatie rokovaní o zóne voľného obchodu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila pochybnosti o poslednom menovanom kroku. Uviedla, že táto iniciatíva podľa nej „nie je vhodne načasovaná“, keďže Moskva v súčasnosti zavádza colnú úniu so svojimi susedmi Bieloruskom a Kazachstanom.

Čižov ale uviedol, že Merkelová tento nápad neodmietla a trvá na tom, že vytvorenie colnej únie nie je v rozpore s pravidlami WTO a každá z troch postsoviestkych krajín bude postupovať individuálne vo svojej snahe získať členstvo vo Svetovej obchodnej organizácii. Ruský veľvyslanec zároveň novinárov uistil, že problémy, ktoré bránia tomu, aby EÚ podporila vstup krajiny do WTO sa budú riešiť na úrovni expertov ešte predtým ako sa lídri oboch strán stretnú.

Diabol tkvie v detailoch

Podľa interných dokumentov eurokomisára pre obchod Karla de Guchta, ktoré mal EurActiv možnosť vidieť, má pred sebou Rusko skutočne ešte oblasti, ktoré je potrebné doriešiť. Brusel napríklad od Moskvy žiada, aby upustila od vysokých poplatkov, ktoré musia európske aerolinky platiť za prelet nad Sibírou. EÚ a Rusko sa pritom na postupnom odstránení týchto poplatkov dohodli už v novembri 2006, kedy podpísali príslušnú dohodu. Tá však nikdy nevstúpila do platnosti. „Teraz, keď sa prijatie (Ruska do WTO) blíži, by sme mali očakávať krok z ruskej strany, ktorým sa začne odstraňovanie,“ uvádza sa v dokumente Komisie. Čižov trvá na tom, že Rusko prestane vyberať poplatky za prelet hneď ako sa stane členom WTO.

„Mäsová vojna“

Komisiu podľa dokumentu tiež znepokojuje „budúci dovozný režim mäsa do Ruska“ po tom, čo sa Moskva rozhodla znížiť dovoz bravčového mäsa a hydiny. To by mohlo ovplyvniť európske exporty. Navyše, EÚ sa sťažuje, že Rusko využíva neférové praktiky ako zdravotné a sanitárne pravidlá ako dôvod preto, aby mohlo zatvoriť svoje trhy. Ako príklad uviedla incident z roku 2006, kedy Moskva zaviedla zákaz dovozu pre mäso z Poľska. „Rusko naďalej používa tieto opatrenia z protekcionistických dôvodov. EÚ bude preto pokračovať v požadovaní toho, aby bolo ich uplatňovanie konzistentné s WTO,“ uvádza sa v dokumente.

Čižov však nad týmito záležitosťami mávol rukou a uviedol, že v súčasnosti je už len niekoľko európskych firiem, ktoré majú zákaz dovážať do Ruska. „Ide o individuálne problémy s individuálnymi dodávateľmi. Nie s krajinami a nie s EÚ ako takou,“ povedal a s iróniou dodal, že vďaka „hovädzej vojne“ s Varšavou spred štyroch rokov sú v súčasnosti poľské úrady „prísnejšie ako mnohé iné“.

Naďalej však ostáva nejasné, či Gruzínsko, s ktorým sa Rusko dostalo v auguste 2008 do krátkej vojny, nebude vetovať vstup krajiny do WTO. Gruzínsko je totiž jediná krajina, ktorá ešte nezačala s Ruskom diskutovať na bilaterálnej úrovni o jeho vstupe.

Ďalšie kroky

  • 7. december 2010: summit EÚ- Rusko, na ktorom sa pravdepodobne podpíše Memorandum porozumenia v súlade so snahou Moskvy o vstup do WTO.
  • polovica 2011: možné závery medzinárodných rokovaní o vstupe Ruska do WTO