Summit EÚ-Čína by sa mohol uskutočniť v apríli

Stretnutie najvyšších lídrov EÚ a Číny sa predsa uskutoční. Po tom, čo Čína odvolala svoju účasť na minuloročnom decembrovom summite na protest proti stretnutiu Nicolasa Sarkozyho s tibetským exilovým lídrom dalajlámom, sa predseda Komisie a čínsky premiér dohodli, že schôdzka sa uskutoční neskôr v tomto roku.

José Manuel Barroso a Wen Ťia-pao na piatkovom  (30.1.) spoločnom stretnutí nestanovili presný dátum summitu. Agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatické zdroje ale uviedla, že pravdepodobným dátumom by mohol byť apríl a schôdzka by sa mohla uskutočniť v Českej republike ako súčasnej predsedajúcej krajine. Summit EÚ-Čína by mohol nadviazať na summit krajín G20, ktorý je naplánovaný na 2. apríla do Londýna.

Hoci stretnutie francúzskeho prezidenta s tibetským duchovným vodcom Peking rozhnevalo, premiér Wen Ťia-pao nepredpokladá, že tento problém by mohol spôsobiť „ťažkosti“, ktoré by sa výraznejšie dotkli širšieho historického trendu vzájomného zbližovania sa oboch blokov.

Hlavnou témou európsko-čínskeho stretnutia by mala byť stabilizácia medzinárodného finančného systému. Boj proti svetovej finančnej kríze sa stal aj hlavnou témou piatkového stretnutia čínskeho premiéra so šéfom Komisie.

Hlava EK prezradila, že Čína je pripravená úzko spolupracovať s EÚ aj v otázkach klimatických zmien pred a počas klimatickej konferencie OSN, ktorá je naplánovaná na december v Kodani. Rozhovory sa tiež venovali citlivej téme postavenia Tibetu a dodržiavania ľudských práv. Barroso na okraj povedal: „Neexistovalo žiadne tabu – bola to úprimná a otvorená diskusia, založená na vzájomnom rešpekte.“ Wen doplnil: „Sme toho názoru, že silná EÚ je kľúčom k multipolárnemu svetu.“

Počas stretnutia oboch strán protestovala pred budovou Komisie asi stovka pro-tibetských demonštrantov. Aj napriek tomu podpísal Barroso deväť dohôd o spolupráci, ktoré pokrývajú rôzne oblasti, od ochrany duševného vlastníctva a  podpory zelených energií, cez ochranu zdravia zamestnancov až po spoluprácu v oblasti leteckej dopravy a študenstkých výmen.