Summit EÚ sa kvôli nezhodám odkladá o týždeň

zdroj: flickr, autor: rockcohen

„Rozhodol som sa zvolať Európsku radu a Summit eurozóny v nedeľu, 23.októbra 2011“, oznámil dnes o 15:00 stály predseda Rady Herman Van Rompuy cez Twitter.

Oznámenie potvrdilo neoficiálne správy, ktoré sa začali šíriť túto nedeľu po francúzsko-nemeckej schôdzke. Tá nepriniesla žiadne zásadné riešenie v otázke rekapitalizácie bánk.

Podľa nemenovaného zdroja citovaného agentúrou Reuters je jedným z dôvodov odkladu aj fakt, že stále nie je pripravená správa MMF a EÚ o pokroku v Grécku.

„Lídri chcú byť schopní konať na základe správy Trojky, ktorá by v pôvodnom dátume ešte nebola hotová“, tvrdí zdroj. Podľa neho žiadal odklad skôr Paríž, než Berlín.

Najväčším dôvodom však pravdepodobne bude, že Francúzsko a Nemecko potrebujú viac času na dohodu, ako postupovať pri rekapitalizácii bánk.

Cez víkend sa pozornosť otočila na Dexiu. Napriek snahám francúzskych  belgických úradov, ktoré ohlásili čiastočné znárodnenie banky, jej akcie klesli dnes o 33%.

Francúzski politici sa obávajú, že aj riadený default Grécka položí francúzske banky. Preto tlačia na posilnenie ich kapitálu.

Paríž chce použiť EFSF (takzvaný dočasný euroval). Obáva sa, že ak by mal do bánk naliať vlastný národný kapitál, ohrozilo by to jeho AAA rating. Berlín však trvá na tom, aby banky v problémoch hľadali peniaze na otvorených trhoch, a ak to nie je možné, obrátili sa na vlastné vlády.

Prezident Sarkozy a kancelárka Merkel v nedeľu v Berlíne oznámili, že plán hospodárskej koordinácie eurozóny predstavia pred summitom G20 v Cannes, ktorý sa bude konať 3.-4.novembra. neprezradili však žiadne detaily pripravovaných opatrení. Viacerí pozorovatelia tak hodnotili stretnutie ako sklamanie.

Priestor pre slovenskú vládnu koalíciu?

Odklad summitu ponúka dodatočný čas pre slovenskú vládnu koalíciu, ktorá má problémy s odsúhlasením zmien v EFSF na národnej úrovni. Vládna SaS je proti, opozičný Smer-SD síce zmeny podporuje, zahlasuje však za nich len v prípade, že ich podporí celá koalícia.

Pokusy o nájdenie kompromisného riešenia v koalícii zatiaľ stroskotali. Preto sa zdá, že zajtra parlament zmeny neodobrí. Keďže premiérka chcela získať súhlas Národnej rady ešte pred summitom, jeho odklad ponúka ďalší priestor na dohodu a opakované hlasovanie.