Summit G20: Menovú vojnu nechceme, zatiaľ

Zdroj: TARS (AP Photo/Burhan Ozbilici)

V piatok sa skončilo dvojdňové rokovanie najrozvinutejších štátov sveta – skupiny G20. Krajiny sa v záveroch zaviazali k spolupráci a k upokojeniu napätia v globálnej ekonomike, ktoré by mohlo viesť k menovej vojne a štátnemu protekcionizmu.

Okrem toho sa budú vyhýbať účelovej devalvácii, ktorá by im priniesla konkurenčnú výhodu na medzinárodných trhoch. Inak sa však národným delegáciám nepodarilo presadiť skoro nič. Spojeným štátom sa nepodarilo vystupňovať tlak na Čínu, aby sa vzdala umelého podhodnocovania svojej národnej meny juanu. To okrem Ameriky prekáža aj Európe. Nemecko, najväčší exportér eurozóny, zasa nedokázalo presvedčiť Spojené štáty, aby začali znižovať svoj národný dlh.

Slabnúca pozícia USA v globálnej ekonomike, umocnená neúspešným pokusom o podpis dohody o voľnom obchode s Južnou Kóreou z minulého týždňa (Soul odmietol podpísať), sa podpísala i pod ďalšie ciele americkej administratívy.

Lídri G20 sa napríklad nezhodli na vytýčení cieľov, ktoré by riešili súčasnú obchodnú nerovnováhu, ako požadoval Washington, a miesto toho vyzvali Medzinárodný menový fond (MMF) a ďalšie medzinárodné organizácie, aby pomohli s označením hlavných nevyvážeností, ktoré treba napraviť. Návrhy konkrétnych opatrení potom chcú štáty G20 riešiť v prvej polovici budúceho roku.

To, že sa situácia od vypuknutia krízy v roku 2008 zmenila, naznačil i šéf MMF Dominique Strauss-Kahn. „Súdržnosť a spoluprácu definovali krajiny G20 počas krízy. To umožnilo prijať rozhodné kroky a zamedziť opakovaniu ďalšej Veľkej hospodárskej krízy. Súčasnou výzvou je pomáhať ekonomickému oživeniu a podporovať rast a zamestnanosť, ktorú svet potrebuje. Všetci tušíme, že nás čaká ešte dlhá cesta, ale plán prijatý v Soule je vykročením správnym smerom,“ uviedol šéf MMF.

Konkrétne výsledky zo Soulu, viac kresiel v MMF pre Čínu

Jedným z mála konkrétnych opatrení prijatých na summite v Soule je tak reforma Medzinárodného menového fondu, ktorú prerokovali už ministri financií minulý mesiac. Nová podoba menového fondu počíta s rozšírením počtu volebných hlasov pre zástupcu rozvojového sveta, menovite pre Čínu.

Podľa nového usporiadanie by tak mali rozvojové štáty viac ako 6-percentný hlasovací podiel v MMF. Čína sa vďaka tejto reforme stane tretím najvýznamnejším členom v menovom fonde, ktorý sídli vo Washingtone.

„Táto reforma volebných hlasov, ktorú potvrdili lídri G20 v Soule, posilní legitimitu, dôveryhodnosť a efektívnosť MMF. Menový fond bude ešte silnejšou inštitúciou, podporujúcou globálnu finančnú stabilitu a rast všetkých svojich členov,“ prijal v Soule schválenie novej podoby MMF jeho šéf Strauss-Kahn.