Summit G20: Na detaily záchrany svetovej ekonomiky si treba počkať

zdroj: TASR

Lídri eurozóny na nedávnom protikrízovom summite eurozóny (26. – 27. októbra) rozhodli o posilnení dočasného eurovalu (EFSF) pomocou pákového efektu až na bilión eur. Jedným zo spôsobov je vytvorenie špeciálneho investičného nástroja, ktorý by mohol zaujať najmä Čínu, Brazíliu či Rusko. Detaily tohto plánu by mali byť známe do konca novembra.

Predstavitelia krajín skupiny G20 sa počas svojho minulotýždňového stretnutia zaoberali otázkou, ako by sa do riešenia dlhových problémov eurozóny mohol zapojiť Medzinárodný menový fond (MMF). Na stole sú tri možnosti:

  • MMF by vytvoril zvláštne práva čerpania, (special drawing rights – špeciálnu rezervnú menu), ktoré by sa odovzdávali vládam eurozóny a iných krajín, ktoré čelia tlaku trhov. Následne by ich mohli vymieňať za eurá alebo iné meny v centrálnych bankách po celom svete.
  • Druhou diskutovanou možnosťou bolo, že by štáty vkladali peniaze do trustového fondu, ktorý by administroval MMF. Z neho by potom poskytovali pomoc vládam s problémami, nielen tým v Európe.
  • Vlády by budúci rok nedostali späť 203,5 miliardy eur, ktoré poskytli ako dočasnú podporu zdrojov MMF, avšak USA sa postavili proti tomuto kroku.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po stretnutí vysvetlila, že lídri sa definitívne dohodli, že MMF sa do posilnenia EFSF zapojí, ale najprv musia byť jasné detaily „pákovania“. „Ťažko môžem menovať krajinu, ktorá by už povedala, že bude spolupracovať s EFSF. Avšak viaceré prejavili záujem, takže si myslím, že všetko bude záležať na detailoch.“

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyhlásil, že summit vyslal jasnú správu o podpore Európe, ktorá v súčasnosti čelí bezprecedentnej situácii. Zároveň dúfa, že skupina krajín G20 dá zelenú posilneniu zdrojov MMF tak, aby sa zvýšila finančná kapacita na zabránenie globálnemu šíreniu problémov.

Argentína, Brazília a Juhoafrická republika vyzývajú k zavedeniu transakčnej dane

Medzi svetovými ekonomikami rastie podpora dane z finančných transakcií, ktorej zavedenie navrhla aj Európska komisia ako formu vlastného zdroja rozpočtu EÚ. V Cannes sa v jej prospech vyslovili Argentína, Brazília a Južná Amerika. Daň má podporu aj Africkej únie, ktorá ju vníma ako spôsob zbierania prostriedkov na rozvojovú a humanitárnu pomoc.

Transakčná daň má podporu väčšiny štátov, kde rastie nespokojnosť so zachraňovaním bánk. Tvrdým odporcom je Veľká Británia, hlavné bankové centrum Únie. Je však ochotná ustúpiť v prípade, že ju zavedú na globálnej úrovni. Proti sú naďalej USA.

Záležitosť bude témou zajtrajšej diskusie ministrov financií členských štátov v rámci Rady ECOFIN. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy o dani povedal, že je „možná, finančne nezanedbateľná a morálne nespochybniteľná“. Zároveň dúfa, že sa ju podarí zaviesť v roku 2012.

„Mať takúto transakčnú daň má zmysel, nielen preto, aby finančný sektor spravodlivo prispel k všeobecnému blahu, ale na to, aby podporila rozvoj,“ argumentoval šéf európskej exekutívy Barroso.