Summit G20: Pozor na fiškálne stimuly

Počas svojho vystúpenia pred Európskym parlamentom v utorok (24. marca) britský premiér Gordon Brown vyzval Európu, aby prezvala „hlavnú rolu“ v svetovej reakcii na hospodársku krízu a v zmene v tzv. washingtonského konsenzu na nový konsenzus  podľa potrieb súčasnej doby. Taktiež chce, aby členské štáty pristúpili ku koordinovanému fiškálnemu a menovému stimulu, ktorý bude podľa neho dvakrát efektívnejší, pokiaľ ho príjmu všetky krajiny.

Zreteľne priateľské posolstvo Európe predniesol pred svojou cestou do USA a južnej Ameriky, na ktorej chce prispieť k vytvoreniu konsenzu pred summitom G 20 v Londýne.  

Fiškálne obmedzenia

Medzitým v Londýne Mervyn King, guvernér Bank of England povedal, že britská vláda by mala byť obozretnejšia ako bude pokračovať vo využívaní fiškálnych stimulov, ktoré by priveľmi rozšírili deficit.

Počas svojho vystúpenia pred britským parlamentom povedal, že je jasné, že krajina bude v najbližších troch rokoch čeliť veľmi vysokému fiškálnemu deficitu. „Myslím, že fiškálna situácia vo Veľkej Británii nie je v takom stave, aby sme mohli pristúpiť k ďalšiemu stimulu,“ varoval.

Je nezvyklé, aby centrálna banka komentovala rozpočtovú politiku britskej vlády a Kingove komentáre vyvolali kritiku Brownovho prístupu k fiškálnym stimulov zo strany domácich i európskych politikov.

Pred summitom G20…

Nemecký minister financií Peer Steinbrück jasne vyjadril svoje negatívne stanovisko voči fiškálnym stimulom po skončení jarného summitu EÚ. George Osborne, hovorca britskej konzervatívnej opozície povedal, že Kingove vyhlásenia zanechali Brownove politické plány s rozpočtom a summitom G20 rozvrátené na kúsky. Stephen Byers, bývalý minister vlády Tonyho Blaira sa zasa obáva, že stretnutie G20 skončí len hrdými vyhláseniami a vágnymi útechami.

Samotná britská vláda postupne znižuje svoje očakávania od výsledkov diskusií svetových lídrov pričom sa odvolávajú na to, že aj tak všetko ukážu až najbližšie mesiace. „Neočakávame od krajín, že na summite urobia národné vyhlásenia.“

Komentáre podkopali aj snahu Obamovej administratívy, ktorá tiež vyzýva k zvýšeniu stimulov Európe. Americký prezident dokonca napísal článok, ktorý uverejnili v 30 novinách vo svete a v ktorom vyzýva k fiškálnemu stimulu vo všetkých krajinách G20, ktoré by mali byť „robustné a udržateľné“ kým sa opäť neprebudí dopyt“.

Pozície:

Predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering povedal, že summit G20 ponúka príležitosť pre lídrov industrializovaného aj rozvojového sveta, aby mohli spolupracovať na spoločnom pláne na okamžité navrátenie hospodárskej stability a dlhodobého ozdravenia.

„Som si istý, že summit G20 pod taktovkou premiéra Browna bude úspechom,“ povedal predseda Komisie José Manuel Barroso, pričom Európskemu parlamentu pripomenul, že iniciatíva globálnej odpovede pochádza práve z Európy a že „EÚ má na summite osobitnú zodpovednosť“.

„Európske stimulačné plánu sú silné, podporujú dopyt a sú významné – čo do veľkosti aj do kvality,“ povedal luxemburský minister financií  Jean-Claude Juncker.

Ďalšie kroky:
2. apríl: G20 summit v Londýne.