Sústava družíc Galileo sa rozširuje na 26, jedna ponesie meno slovenského žiaka

Maroš Šefčovič navštívil kozmodróm v Kourou pri poslednom štarte Ariane 5 v roku 2016. [EC-AS/Jean-Marc Guyon]

Európska únia sa v stredu (25. júla) ráno z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane pokúsi vypustiť na obežnú dráhu ďalšie štyri družice zo sústavy Galileo, čo umožní, aby najpresnejší navigačný systém na svete získal globálne pokrytie a ešte viac zvýšil presnosť svojich lokalizačných služieb.

Družice s poradovými číslami 23, 24, 25 a 26 vynesie na obežnú dráhu raketa Ariane, ktorej štart je naplánovaný na 08.25 h miestneho času (13.25 h SELČ). Jedna zo štyroch družíc má názov Samuel – na počesť Samuela Petríka z Partizánskeho, ktorý v roku 2012 ako desaťročný vyhral celoslovenskú školskú súťaž v kreslení na vesmírnu tematiku.

https://twitter.com/EBienkowskaEU/status/1021647423494598661

Kozmodróm už od roku 1964 slúži napĺňaniu európskych vesmírnych programov.

Rozšírenie doterajšej sústavy družíc má pre EÚ zaistiť ešte väčšiu nezávislosť od amerického lokalizačného systému GPS.

S osemročným meškaním je tu Galileo

Európsky navigačný systém odvčera poskytuje svoje služby verejnosti, dokončený ale nie je.

Kompatibilita Galilea je jeho výhodou

Kozmodróm v Kourou vo Francúzskej Guyane vznikol roku 1964 po tom, ako francúzska vláda potrebovala nájsť náhradu za kozmodróm Hammaguir v Alžírsku. V činnosti je od roku 1968 a v súčasnosti ho využíva hlavne Európska vesmírna agentúra (ESA). Ako však uviedol podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, ide o „samostatný mikrosvet v exotickom prostredí“, ktorý EÚ umožňuje byť lídrom v rámci vesmírnych programov.

Šefčovič, ktorý má v Komisii na starosti koordináciu vesmírnej politiky EÚ, navštívil kozmodróm v Korou dvakrát. V rozhovore pre TASR uviedol, že táto lokalita bola zvolená pre umiestnenie nového kozmodrómu preto, že sa nachádza blízko rovníka, čo znižuje náklady na prevádzku rakiet.

https://twitter.com/MarosSefcovic/status/1021418499757965312

Rok a pol po spustení prvých služieb sústavy Galileo (december 2016) sa má zvýšiť presnosť geolokačných služieb. V súčasnosti Galileo ponúka lokalizáciu s presnosťou jedného metra, najnovšie by sa to malo zlepšiť na 20 cm. Výhodou systému Galileo je, že je interoperabilný s navigačnými systémami USA (GPS) a Ruska (Glonass).

„Ak všetko pôjde dobre a vypustenie rakety sa v stredu podarí, bude to znamenať koniec cyklu, ktorý sa začal v roku 2011,“ uviedol pred novinármi Stéphane Israël, šéf spoločnosti Arianespace, ktorá má na starosti štarty vesmírnych rakiet. Pripomenul, že prvé družice vyniesli do vesmíru ruské rakety Sojuz a potom sa ich nosičmi stali rakety Ariane 5.

Investície do energetiky a dopravy chce Komisia v novom rozpočte zvýšiť

„Dramatický vývojový skok“ európskej ekonomiky má zaručiť posilnený Nástroj na prepájanie Európy, tvrdí Maroš Šefčovič. Viac prostriedkov pôjde aj do vesmírneho programu.

V roku 2014 nastali problémy, keď sa dve družice vynesené raketou Sojuz dostali na zlú orbitu. Ich pozícia bola medzičasom upravená, ale stále nie je optimálna. Podľa ESA, ktorá úzko spolupracuje s EÚ na jej vesmírnom programe, sú však aj tieto družice užitočné pre celkovú sústavu týchto umelých obežníc.

Šéf Arianespace avizoval, že ide o posledné družice, ktoré vynesie na obežnú dráhu raketa Ariane 5. Od roku 2020 sa tejto úlohy ujme raketa Ariane 6, ktorá by mala skompletizovať sústavu družíc Galileo aj s náhradnými satelitmi. Zvyšné štyri družice by mali byť nasadené do roku 2021, keď sústava bude pozostávať z 24 operačných a šiestich náhradných družíc.

https://twitter.com/esa/status/1021377312640634881

Galileo už predbehol GPS

Stredajší, v poradí už 99. štart rakety Ariane 5, a rozšírenie sústavy družíc priamo v Kourou si pripomína početná delegácia predstaviteľov inštitúcií EÚ, ESA, niekoľkých európskych vlád a zástupcov médií. Prítomná bude eurokomisárka pre vnútorný trh Elžbieta Bieňkowská, francúzska ministerka pre výskum Frédérique Vidalová a jej rezortný kolega zo Španielska a bývalý astronaut Pedro Duque, ktorý bol na dvoch misiách vo vesmíre.

Šefčovič: Družice programu Copernicus pomôžu EÚ zvládať aj migračné toky ľudí

Brusel 17. februára (TASR) – V utorok večer bola vypustená tretia z družíc vesmírneho programu EÚ Copernicus.

Program Galileo, ktorý bol spustený v roku 1999, je pod civilným dohľadom, riadi ho a financuje Európska komisia. Úspechom tohto programu je, že už teraz, pred svojím skompletizovaním, ponúka viac dát a presnejšie lokalizačné služby ako napríklad GPS.

Belgická televízna stanica RTBF v tejto súvislosti pripomenula slová šéfa francúzskeho Národného strediska pre kozmický výskum (CNES), že služby Galileo zaznamenávajú „obrovský nárast počtu užívateľov“.

Jean-Yves Le Gall upozornil, že ak vo februári tohto roku sa počet používateľov služieb Galileo odhadoval na 100 miliónov, v júni to už bolo 200 miliónov a nevylúčil, že „teraz sme blízko k hranici 300 miliónov používateľov“. Podľa šéfa CNES služby Galileo sú dostupné v najnovších modeloch smartfónov, vrátane telefónov Apple a Samsung.