Svetová banka: Biopalivá neboli hlavnou príčinou vysokých cien potravín

Tankovať biopalivá? (creativecommons.org)

Podľa správy o cenovom boome v rokoch 2006 – 2008 mohli za neočakávaný rast cien potravín hlavne ceny energií a špekulácie s komoditami. Správa došla k záveru, že na vývoji cien na komoditných trhoch s potravinami sa podpísal najmä vzťah medzi cenami energií a cenami ostatných komodít.

Za to, že ceny potravín dosiahli v rokoch 2007 – 2008 vrchol, môžu podľa štúdie i finančné trhy, respektíve investori, ktorí sa sústredia na komodity.

Štúdia, ktorej spoluautorom bol aj Tassos Haniotis, ktorý v Európskej komisii riadi oddelenie analýz v oblasti poľnohospodárstva, zároveň vyvracia pôvodné závery, podľa ktorých za rast cien mohli najmä biopalivá a dopyt v rozvíjajúcich sa ekonomikách akou je Čína.  

Nezávisle od tejto štúdie OECD v spolupráci s Organizáciou OSN pre výživu a poľnohospodárstvo tento rok v júni upozornili, že práve tieto faktory môžu mať v budúcnosti pre ceny potravinárskych komodít úplne zásadný význam.

Biopalivá

Vyhlásením, že biopalivá nemali na rast cien v rokoch 2007 – 2008 taký vplyv, ako sa pôvodne predpokladalo, Svetová banka urobila obrat o 180°. Ešte v roku 2008 totiž označila biopalivá za hlavný dôvod vyšších cien potravín a odhadovala, že ich produkcia môže až za 75 % cenového nárastu.

Biopalivá sú tŕňom v oku i rade neziskových organizácií, ktoré sa zameriavajú na pomoc rozvojovým krajinám. Cieľ, na ktorého základe by mala Európa do roku 2020 zvýšiť podiel biopalív v doprave na 10 % (cieľ je súčasťou boja so zmenou klímy), môže podľa nich ohroziť potravinovú bezpečnosť v najchudobnejších štátoch sveta.

Európska komisia sa v minulosti podobným rečiam bránila a odmietala pripustiť, že by podpora biopalív mala na ceny potravín vplyv. Podľa novej správy sa na raste cien podieľalo viacero ďalších faktorov – nízke investície do ťažby surovín, slabý dolár, fiškálna expanzia, uvoľnená menová politika vo viacerých krajinách alebo aktivity investičných fondov.

Rast cien podľa správy okrem toho zrejme urýchlili rekordne nízke celosvetové zásoby potravinárskych komodít, ktoré boli dôsledkom kombinácie nepriaznivého počasia, využívania časti potravinárskych komodít na výrobu biopalív a ochranárskych opatrení niektorých vlád (zákazy vývozu či vývozná daň).