Svetová banka varuje pred rastom chudoby

Ministri zo 185 členských štátov Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu tvrdia, že kríza by nemala prekaziť pokrok, ktorý svet zaznamenal v posledných rokoch a hlavne by nemala zmariť cieľ Organizácie spojených národov, ktorá chce svetovú chudobu do roku 2015 znížiť o polovicu.

„Napriek kríze nechceme dovoliť, aby bol zmarený úspech rozvojových cieľov milénia,“ povedal nemecký minister pre rozvoj Heidemarie Wieczorek-Zeul. „Namiesto toho musíme pritvrdiť, rozšíriť a prehĺbiť medzinárodnú spoluprácu v snahe o udržateľný rozvoj.“

Rozvojové krajiny zasiahla finančná a hospodárska kríza v čase, keď sa snažili spamätať z potravinovej a energetickej krízy. Okrem toho sa svet s obavami díva na nový chrípkový vírus, ktorý zabil 81 ľudí v Mexiku, 20 nakazených zaznamenali v USA a prejavy nákazy sa objavili už aj v Španielsku.

Prasacia chrípka by podľa Svetovej zdravotníckej organizácie mohla spôsobiť globálnu pandémiu. Člen Rady Európskej centrálnej banky Ewald Nowotny pre Reuters na otázku, či by mohla epidémia chrípky mať vplyv na hospodárstvo, odpovedal: „Nemyslím si, že by to bolo možné, no nemám dostatok informácií na kvalifikovanú odpoveď.“

Viac chudoby

Svetová banka odhaduje, že rast v krajinách s nízkym a stredným príjmom by mal prudko klesnúť na 2,1 % z 5,8 % vplyvom recesie do ktorej upadli hlavní exportní partneri.  

Rast cien potravín a benzínu v rokoch 2005 – 2008  uvrhol 160 až 200 miliónov ľudí do extrémnej chudoby a približne polovica z nich by jej mala čeliť aj v roku 2009. Analýza Svetovej banky odhaduje, že vplyvom súčasnej krízy pribudne ďalších 53 miliónov. Ročne by podľa odhadov malo zomierať o 200 – 400 tisíc detí viac  ako v predchádzajúcom období.

(EurActiv / Reuters)