Svetová ekonomika sa bude v roku 2012 vzmáhať aj napriek Európe

Zdroj: Flickr, János Pálinkás

Odborníci sa zhodli na viacerých dôvodoch pochmúrnych vyhliadok pre ekonomiku. Mnohé z najrozvinutejších svetových krajín čaká recesia, finančné trhy budú schopné nadobudnúť len zlomok ťažkých strát zaznamenaných v roku 2011 a investori aj naďalej nebudú mať istotu, kde je ešte bezpečné investovať.

Svoje odhady však experti zakladajú na predpoklade, že kríza v eurozóne, ktorá zabrzdila rast hlavných exportérov do Európy, neprerastie do novej globálnej ekonomickej krízy.

Avšak koncom budúceho roka by silu mali naberať rýchlo rozvíjajúce sa ekonomiky ako Brazília a Čína. Všetky zaznamenali spomalenie rastu po sprísnení menovej politiky vplyvom vysokej miery inflácie.

„Je nevyhnutné zdôrazniť, že svetová ekonomika stále rastie. Ide však o príbeh dvoch svetov,“ uviedol Gerard Lyons, hlavný ekonóm Standard Chartered Bank. „Dejová línia budúceho roku bude o tom, že Európa svet v prvom polroku budúceho roka stiahne dole a v druhej polovice ho hore potiahne Čína.“

Na vývoj situácie bude mať výrazný vplyv aj zmena vlád v mnohých najvplyvnejších krajinách a rastúci nepokoj na Blízkom východe.

Trošku optimizmu v uplynulých týždňoch prišlo z druhého brehu Atlantiku. Výkon Spojených štátov bol v poslednom štvrťroku oveľa lepší ako sa očakávalo. Oslovení ekonómovia odhadujú, že budú rok budú rásť na úrovni 2,2 %, kým eurozóna bude okolo nuly.

„Veľkou neznámou v Európe a USA je, či prosperujúce veľké podniky budú schopné investovať doma. Pravdepodobnejšie je to však v USA ako v Európe,“ tvrdí Lyons.

Neistá eurozóna

Lídri Európskej únie na poslednom summite urobili historický krok bližšie k užšej fiškálnej integrácii, avšak ekonómovia upozorňujú, že to nezmierni dlhovú krízu, ktorá vstupuje už do tretieho roka svojho trvania.

Odborníkov však najviac znepokojuje najmä to, že vlády prijímajú len veľmi málo opatrení na stimulovanie rastu. Španielsko a Taliansko sa zrejme nevyhnú dlhej a hlbokej recesii. Eurozóna ako celok už zaznamenáva miernu recesiu, ktorá zrejme pretrvá do polovice budúceho roka.

(EurActiv/Reuters)