Svetové obchodné rokovania – vstanú z mŕtvych?

Night of the Living Dead

Kolo medzinárodných obchodných rokovaní z Doha je v súčasnosti zablokované. No tento rok medzinárodný obchod opäť rástol, o 10%, a svetoví lídri chvália Medzinárodnú obchodnú organizáciu (WTO) za to, že zabrzdila rast protekcionizmu. Objavujú sa opatrné očakávania, že v rokovaniach môže nastať zásadný posun.

Podľa riaditeľa WTO Pascala Lamyho sa o tom rokovalo aj na summite G20 minulý týždeň v Toronte. Svetoví lídri mali údajne jeden a pol hodinovú „otvorenú“ výmenu názorov o hlavných prekážkach podpísania novej dohody. Podľa niektorých názorov by to mohlo pomôcť oživeniu ekonomiky.

Podľa Lamyho sa už 80% práce vykonalo a USA, EÚ a Čína urobili „bolestivé ústupky“, otvorené sú však citlivé oblasti priemyselných ciel, subvencií rybárstvu a sektora služieb.

Pokrok dosiahnutý na G20 podľa Lamyho znamená, že „politickí lídri sú pripravení komunikovať, aby dosiahli dohodu“. Opatrne však dodal, že od zrútenia rokovaní kola z Doha v roku 2008 zazneli na túto tému aj niektoré vyhlásenia, ktoré veci nepomáhajú.

„Teraz sme sa zasekli, pretože veľkí hráči si vymieňajú slová, nie obchodné ústupky. Rozprávajú, namiesto toho aby vyjednávali“, povedal Lamy na Európskom podnikateľskom summite (EBS).

Obmedzený protekcionizmus

Závery G20 z Toronta boli v otázke medzinárodného obchodu mimoriadne stručné. Explicitne však hovorili o podpore otváraniu trhov a WTO. Práve to sa snažil Lamy na vystúpení na EBS zdôrazniť. Svetové ekonomika môže za rýchlosť uzdravovania podľa neho vďačiť najmä relatívnej zdržanlivosti, s akou pristupovali počas najhoršej krízy hlavné obchodné bloky k protekcionizmu.

„Rok 2009 bol hrozný, s prepadom obchodu o 12%, no tento rok vyzerá omnoho lepšie. Dopyt rastie, ponuka rastie a obchod rastie. Dobrou správou je, že v prepade, ktorý sme zažili v 2009, nehral protekcionizmus žiadnu podstatnú roku – práve preto bolo oživenie v 2010 také silné.“

Podľa Lamyho už všetci chápu, že „ak urobíte protekcionistické kroky, váš sused urobí to isté“.

Komisár EÚ pre obchod Karel De Gucht vyhlásil, že G20 zohralo kľúčovú úlohu pri udržaní otvorených trhov, keď veľké svetové ekonomiky reagovali na „kolegiálny tlak“.

„A dôvodom, prečo sme nevideli mnoho protekcionizmu, je WTO. To b nám malo byť povzbudením, aby sme pokročili v zablokovaných rokovaniach kola z Doha.“

Podľa komisára je Únia po stretnutí v Toronte trochu optimistickejšia, že do najbližšieho stretnutia G20 v Soule v novembri sa dosiahne pokrok aj v technických otázkach.

Prekážky na ceste

Hoci sa na pôde EBS viacerí predstavitelia snažili tváriť optimisticky, zaznievajú aj pesimistickejšie hlasy. Od dohody nás delí ešte vyriešenie viacerých dôležitých otázok.

Podľa USA sa svet od začatia rokovaní v 2001 zásadne zmenil. Čínu, Indiu, Brazíliu a ďalšie krajiny vyzývajú, aby ukázali „zodpovednosť zodpovedajúci ich rastúcej sile“.

Čína sa napríklad stále považuje za rozvojovú krajinu a zohráva vedúcu úlohu v skupine G77 – bloku rozvojových ekonomík. Spojené štáty však o nej hovoria ako o „vyspelej rozvíjajúcej sa ekonomike“ (advanced emerging economy). Rovnako komisár De Gucht upozornil, že Čínu a Brazíiu nemožno klásť do rovnakého koša, ako chudobné krajiny Afriky.

Washington si myslí, že už urobil v rokovaniach mnoho ústupkov. Preto očakáva, čo na stôl položí Čína. Peking tvrdí, že veľké ústupky už musel robiť pred 15 rokmi pri vstupe do WTO, a je pripravený na ďalšie kompromisy.

Vzťahy medzi USA a Čínou však naštrbuje diplomatický spor o hodnotu čínskej meny.

Pozície

Čínsky veľvyslanec pri WTO Sun Džen-ju povedal, že vďaka opatreniam vlády si Čína udržala 8% tempo rastu, no na jeho udržanie budú potrebné vnútorné zmeny.

Peking robí podľa neho mnoho na stimulovanie domáceho dopytu a podporu malých a stredných podnikov.

Pokiaľ ide o rokovania z Doha, upozornil, že pred desiatimi rokmi sa rozvinuté krajiny stavali proti začatiu rokovaní, pretože niektorým vyhovovalo nevýhodné postavenie, v ktorom sa nachádzali rozvojové krajiny.

Čína zníži poľnohospodárske clá o asi 20% a nepoľnohospodárske clá o 27%, aby pomohla dosiahnuť kompromis s rozvinutými krajinami.

Podľa amerického veľvyslanca pri WTO Michaela Punkeho sa šance na novú obchodnú dohodu „zlepšujú“. „Výzvou je, ako budú naše rokovania držať krok so zmenami vo svetovej ekonomike. Od roku 2001 rastúce ekonomiky narástli a stali sa silou, a s tým musí prísť zodpovednosť.“

Prezident UPS International Daniel Brutto povedal, že na zákazníkoch ich spoločnosti pozoruje jasné signály oživenia obchodu a optimizmu.

„No skutočným motorom ekonomík je schopnosť MSP obchodovať medzinárodne. Ak chceme obrat na trhu práce, musíme im obchodovanie uľahčiť. Krajiny zvyknú reagovať protekcionistickými opatreniami práve vtedy, keď sa nevytvoria pracovné miesta.“