Svetoví lídri riešia miesto podpory rastu, dlhovú krízu v eurozóne

zdroj: TASR

Svetoví lídri sa v Cannes stretávajú v čase, keď už grécky bankrot nie je tabu a hlavným zdrojom obáv je Taliansko. Premiéra Silvia Berlusconiho preto vyzvali, aby prijal rýchle kroky na to, aby presvedčil trhy a znížil obrovský dlh. Taliansky líder Cannes opustil už dnes ráno, vzhľadom na politické nepokoje, ktorým čelí doma.

Na summit okrem toho prišiel s prázdnymi rukami, lebo kabinet nepresvedčil, aby prijal nový balík reforiem a opatrení na podporu rastu. Podľa Sarkozyho dostal Berlusconi len jednu otázku: „Implementujete ten balík?“ Taliansky premiér však svojich partnerov ubezpečil, že v priebehu 15 dní prebehne hlasovanie o dôvere spojené s opatreniami.

„Nemôžeme akceptovať výbuch eura, ktorý by znamenal výbuch Európy. Problém treba formulovať v tomto zmysle a v žiadnom inom. Ak je euro srdcom Európy, potom jeho explózia spôsobí, že aj Európa exploduje,“ tvrdí Sarkozy.

Svet sleduje aj posledné kroky Grécka, a snahu premiéra Jorgosa Papandreoua o vyhlásenie referenda k druhému balíku pomoci. Ruský prezident Dmitrij Medvedev grécke stanovisko označil za extravagantné a podľa jeho slov sa niekoľkokrát za deň zmenilo. „Našich kolegov zo situácie v Grécku bolí hlava, ale aj z toho čo sa deje v Taliansku a Španielsku. Je jasné, že Grécko nie je jediným najslabším článkom,“ dodal.

Zdvojnásobenie úverovej kapacity MMF

Americký prezident Barack Obama vyhlásil, že najdôležitejšia je teraz kríza v Európe a že jeho krajina môže pomôcť. Dodal však, že skupina G20 musí najprv uviesť detaily svojej podpory a európskou úlohou potom bude implementovať ju rozhodne a rýchlo.

Dohodu mali zverejniť už dnes a dá sa očakávať, že dôjde k zdvojnásobeniu úverovej kapacity MMF. Británia už avizovala ochotu prispieť na nový globálny balík na záchranu svetovej ekonomiky. „Keď je svet v kríze, je správne rozmýšľať o posilnení MMF, Medzinárodného menového fondu, organizácie, ktorú zakladala Británia v časoch, keď bola popredným hráčom,“ vyhlásil britský premiér David Cameron.

Britov sa snažil upokojiť slovami, že žiadna vláda ešte neprišla o prostriedky, ktoré poskytla do MMF, ktorý podporuje krajiny celého sveta. „Čo by sme nepodporili je ak by MMF investoval priamo do niektorého záchranného fondu. To by nebolo správne a neschválili by sme to, takže pre britských daňových poplatníkov nebude silnejšia úloh MMF predstavovať žiadne riziko,“ vysvetlil.

Stratégia Pekingu

O investície do dočasného eurovalu žiadajú najmä Čínu. Tajomník ministra financií Zhu Guangyao oznámil, že je príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či sa krajina zapojí. Čínsky prezident Chu Ťin-tchao vo svojom prejave uviedol, že svetová ekonomika sa nachádza na rázcestí a svetové hospodárske riadenie čelí neľahkým úlohám.

Čína zrejme bude výmenou za pomoc od EÚ žiadať, aby uznala jej status trhovej ekonomiky, čím sa znížia colné poplatky pre čínske výrobky. Prezident zároveň avizoval, že k posilneniu čínskej meny nedôjde, čo je sklamaním najmä pre USA.