Syriza mala predsa „plán B“. S drachmou

zdroj: euractiv.com

Správy o tomto tajnom pláne sa objavili v nedeľu (26. júla). Architektmi krízového scenára mali byť bývalý grécky minister energetiky Panagiotis Lafazanis a bývalý minister financií, Janis Varoufakis.

Odhalenie týchto plánov súvisí so špekuláciami o alternatívach, ktoré zvažovala grécka vláda k prísnym podmienkam veriteľov. Tie nakoniec premiér Tsipras prijal, v snahe udržať Grécko v eurozóne. Nie je jasné, ako vážne sa vláda alternatívnym návrhom zaoberala.

Približne štvrtina z 149 poslancov Syrizy odmietla hlasovať za náročné úsporné opatrenia spojené s novou pôžičkou vo výške 86 miliárd eur. Táto radikálna frakcia argumentovala v prospech návratu k drachme. Tsipras tak čelil náročnej úlohe udržať rozdelenú stranu pohromade.

Chceli vyprázdniť rezervy

V rozhovore pre nedeľné vydanie denníka RealNews Lafazanis povedal, že vláde navrhol, aby siahla na rezervy centrálnej banky v snahe čeliť Európskej centrálnej banke.

Jeho plán by umožnil vyplatenie dôchodkov a platov pracovníkov vo verejnej správe v prípade, ak by bolo Grécko vylúčené z eurozóny. „Hlavným dôvodom bolo prežitie gréckeho hospodárstva a gréckych obyvateľov. To je najdôležitejšia úloha, ktorú plní každá vláda,“ povedal Lafazanis.

„Plán B“

"Plán B“ sa mal opierať o paralelný platobný systém. V nahrávke konferenčného rozhovoru medzi Varoufakisom a skupinou manažérov z londýnskeho City, ktorá bola dnes uverejnená s jeho autorizáciou, Varoufakis pripúšťa, že plán sa začal pripravovať už koncom minulého roka pred gréckymi voľbami.

Vo vnútri Syrizy existovala úzka pracovná skupina, ktorá pripravovala záložný plán. Cieľom bolo udržanie funkčného platobného systému aj po tom, ako by grécke banky ostali definitívne zatvorené v dôsledku nedostatočnej likvidity.

V nahrávke bývalý minister financií poukázal na to, že softvér gréckej daňovej správy bol pod kontrolou inšpektorov z Trojky, teda medzinárodných veriteľov. Preto do neho vláda nemohla nepozorovane vstúpiť.

Varoufakis a úradník zodpovedný za informačný systém preto údajne plánovali čísla získať z online účtov. Podľa predlohy existujúceho systému mali v úmysle vytvoriť tieňový systém, ktorý by v prípade potreby mohli spustiť. Podľa Varoufakisa by to bol dôležitý signál aj smerom ku Grékom, že vláda má situáciu pod kontrolou.

Varoufakis povedal, že heslá, ktoré Gréci používajú na prístup k svojim daňovým účtom mali byť použité ako PIN kódy v transakciách so štátom v rámci paralelného systému.

„Takto by sa vytvoril paralelný bankový systém, ktorý by nám dal trochu viac manévrovacieho priestoru, kým by boli banky zatvorené kvôli agresívnej politike ECB,“ vysvetľoval Varoufakis. Tieto transakcie mali byť vedené v eurách, ale mohli byť jedným klikom jednoducho prevedené na drachmy.

Varoufakis zdôraznil, že „plán B“ nebol pripravovaný s cieľom sabotovať rokovania o novom záchrannom programe. Varoufakis pripustil, že Tsipras tento plán nikdy neodobril a preto nebol ani nikdy zverejnený. V stanovisku, ktoré vydal v reakcii na dnešné odhalenia vyjadril rozhorčenie, že Grékom sa často vyčítalo, že nemajú náhradný plán v prípade zlyhania rokovaní. Na druhej strane teraz, keď plán vyšiel najavo, všetci to považujú za zradu.

Štátny tajomník gréckeho ministerstva financií, Dimitris Mardas, poprel, že vláda vôbec niekedy rokovala o možnosti odchodu Grécka z eurozóny. „Niekoľkokrát som zopakoval, že takéto rozhovory sme nikdy na úrovni vlády neviedli.“

Pobúrená opozícia

Stredopravá strana Nová demokracia, centristická To Potami a socialistický Pasok, ktoré podržali Tsiprasa pri hlasovaní v parlamente, požadujú vysvetlenie.

„Odhalenie predstavuje pre vládu zásadný politický, ekonomický a morálny problém, ktorý by mal byť podrobne vyšetrený,“ uvádzajú vo svojom vyhlásení. Zaujíma ich, či na ministerstve financií naozaj pôsobil tím, ktorý pripravoval záložný plán. Rovnako chcú vedieť, či mali v úmysle vyprázdniť štátnu mincovňu a či sa na prechod k drachme skutočne pripravovali nabúraním daňových identifikačných čísel.

Grexit ako výstraha pre eurozónu

Varoufakis v telefonáte komentoval aj svoju spoluprácu s nemeckým ministrom financií Wolfgangom Schäublem. Podľa bývalého gréckeho ministra, je Schäuble  presvedčený, že eurozóna nemôže fungovať ako doteraz a politická únia je nevyhnutná. Vzhľadom na chýbajúcu legitimitu spoločnej európskej vlády sa však bude môcť dosiahnuť iba disciplínou.

Varoufakis v nahrávke naznačuje, že nemecký minister financií rátal s tým, že práve Grexit bude dostatočne odstrašujúcim príkladom, ktorý by primäl najmä Francúzsko súhlasiť s prenosom kompetencií v oblasti národného rozpočtu na Brusel.