Systém modrých kariet pre migrantov je ohrozený

Krátka správa:

Európski ministri vnútra a zamestnanosti sa nedokázali dohodnúť na spoločnej podpore systému modrých kariet. Informáciu priniesol EUobserver. Modré karty by umožnili kontrolovaný vstup kvalifikovaných migrantov na európsky trh. Lekárov, remeselníkov, strojárov a iných profesionálov je v EÚ akútny nedostatok.  Brusel vypočítal, že najbližších 20 rokov bude EÚ potrebovať 20 miliónov imigrantov. Politické rokovania o téme budú pokračovať ďalej.

Viaceré európske štáty však prisťahovalcov nechcú. „Máme 3,5 milióna nezamestnaných, firmy tak môžu nájsť pracovníkov v Nemecku,“ vyhlásil pre agentúru AP nemecký minister zodpovedný za zamestnanosť Olaf Scholz. Práve Nemecku však bude do roku 2020 chýbať až 6 miliónov kvalifikovaných pracovníkov. Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti McKinsey & Company. Situácia je vážna najmä v maloobchode, zdravotníctve, stavebníctve a finančných službách.

Berlín tvrdí, že prisťahovalecká politika je výsostne v kompetencii národných štátov. Obáva sa, že modré karty by viedli k stanoveniu limitu prisťahovalcov, ktorí môžu pracovať v členskom štáte. Aj český minister Petr Nečas označil zámery EK za zlé.

Európsky komisár pre vnútorné záležitosti Franco Frattini všetky obavy odmieta. Tvrdí, že „Brusel nemá záujem určovať, koľko inžinierov má pracovať v Rakúsku alebo Nemecku.“ Verí, že EÚ potrebuje spoločné pravidlá pre vstup a prácu prisťahovalcov. Zdôrazňuje, že systém modrých kariet nebude pre členské štáty povinný.

Slovenský premiér Robert Fico vníma skôr pozitívne stránky migrácie. Už dávnejšie odmietol obavy z prisťahovalcov, ktoré prirovnal k neopodstatneným obavám Rakúšanov zo zrušenia hraníc alebo záplavy lacnej pracovnej sily zo Slovenska.

EÚ chce zvýšiť podiel kvalifikovaných prisťahovalcov, aby tak vyriešila problémy s negatívnym demografickým vývojom a podvyživeným trhom práce. V Európe je približne osem miliónov nelegálnych migrantov a 87% z nich je bez dostatočného vzdelania. Európska komisia to chce zmeniť a pritiahnuť kvalifikovaných prisťahovalcov – tí zatiaľ tvoria iba 1,7% zamestnancov na európskom trhu. V Austrálii to je približne 10%, v Kanade 7% a v USA viac ako 3%.

Držiteľ modrej karty – kvalifikovaný prisťahovalec – by mohol legálne pracovať v členskom štáte dva roky. Po uplynutí tejto doby by sa mohol presunúť do inej krajiny EÚ.