Tajný výbor pracuje na reforme eurozóny

Skupina technokratov a právnikov z radov národných ministerstiev financií pracuje na všetkých aspektoch hospodárskej reformy, ktoré sú v súčasnosti na stole. Podľa nemenovaného zdroja blízkeho výboru opatrenia vychádzajú z agendy, ktorú doma uplatňujú Nemci.

Niektorí európski diplomati odmietli existenciu výboru priznať, kým iní pripustili, že o skupine a jej diskrétnosti vedia. „Táto pracovná skupina oficiálne neexistuje,“ naznačil jeden z oslovených diplomatov. „Platí taký nezmyselný mýtus, že táto pracovná skupina neexistuje,“ pripustil ďalší.

Jej členovia sú tiež anonymní. Podľa zdroja ju tvorí asi desať expertov s kanceláriou v Európskej komisii. Príčina utajenia je jednoduchá – snaha vyhnúť sa reakciám trhov na nedokončené, čiastočné opatrenia.

„Rozhodovací proces v Európskej únii utrpel ťažké rany pre predčasný únik polovičných politických riešení,“ vysvetlil zdroj. Diplomati pripustili, že utajenie skupiny im nie je príjemné, no zároveň chápu, prečo to tak musí byť. Na druhej strane padli aj pochybnosti o tom, či má skupina dostatočné finančné know-how. „Nie som si istý, či táto skupina právnych expertov naozaj rozumie finančným trhom,“ uviedol nemenovaný diplomat.

Nervozita medzi politikmi je pochopiteľná, vzhľadom na to, že rizikové prirážky k štátnym dlhopisom rastú. Avšak väčšina zvažovaných opatrení, už aj tak médiami prešla. V súčasnosti sa skupina zaoberá spôsobmi ako naplniť kapacitu eurovalu. Ich zistenia potom preskúmajú ministri financií na nadchádzajúcom stretnutí.

Podľa zdrojov skupina vychádza z agendy, ktorú presadzuje strana Nemeckých slobodných demokratov (FDP) ako koaličný partner vo vláde spolkovej kancelárky Angely Merkelovej. V poslednej dobe stráca podporu, tak má čoraz väčšie sklony k populizmu. „Najväčší vplyv na politiku EÚ má teraz do seba zahľadené Nemecko,“ zdôraznil zdroj blízky výboru.

Minister financií Wolfgang Schäuble v rozhovore pre Tagesspiegel uviedol, že Berlín finalizuje balík reforiem, vrátane stáleho protikrízového mechanizmu prepojeného na prísnejšie daňové a dlhové pravidlá,.  Zaujímavé je, že skupina právnikov v Bruseli dokončuje plán zaviesť naprieč EÚ „brzdu“, ktorá by štátom znemožnila prejsť určitú hranicu zadlženia. Podobné opatrenie Nemci implementovali v roku 2009. Na jeho koncipovaní na európskej úrovni sa podľa zdroja podieľajú aj Švédi.

To podľa diplomata znamená, že ak členské štáty budú chcieť zvýšiť rozsah a veľkosť fondu, potom budú Nemci od nich očakávať, že pristúpia na ich „brzdu“ tzv. „Schuldenbegrenzungsregelung“, ktorá stanovuje limit pre deficit priamo v ústave.

Podporu takémuto obmedzeniu zadlžovania krajín v júni vyslovil aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Nemci, Francúzi a Európska komisia sa vraj podľa vysokého predstaviteľa snažia presadiť aj prepojenie zdaňovania podnikov na akúkoľvek nové pravidlá.

Toto zrejme vezmú osobne írski politickí predstavitelia, ktorí v snahe získať pomoc z eurovalu tvrdili, že ich nízka korporátna daň ostane nedotknutá.