Takto zmena nevyzerá, odkazujú ministrovi Mičovskému koaliční partneri

Na snímke dole uprostred František Oravec z Iniciatívy poľnohospodárov Gyňov počas stretnutia ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského (druhý sprava v pozadí) s farmármi na východe Slovenska. Valaliky 25. augusta 2020. [FOTO TASR/František Iván]

Farmári aj gestori koaličných strán pre oblasť agropotravinárstva kritizujú ministerstvo pôdohospodárstva pre nedostatočnú komunikáciu ohľadom príprav strategického plánu pre spoločnú poľnohospodársku politiku po roku 2021.

Predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme Rodina) na Facebooku kritizoval vedenie ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka za to, že zatiaľ nezverejnilo sľubovanú dlhodobú koncepciu pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo.

Zámer vypracovať takýto materiál sľúbila vláda Igora Matoviča v apríli vo svojom programovom vyhlásení.

S reakciami na túto situáciu sa neskôr pridali aj ostatní lídri politických strán pre poľnohospodárstvo, či bývalý šéf poradného tímu ministra pôdohospodárstva.

Agrorezortu vyčítajú slabú komunikáciu, ale aj to, že pri príprave strategického dokumentu pracuje s materiálmi, ktoré na rezorte vznikli ešte za ministerky Gabriely Matečnej (SNS).

Agrorezort zatiaľ nevie, kedy predstaví dlhodobú koncepciu poľnohospodárstva

Zverejnenie návrhu dlhodobej koncepcie poľnohospodárstva a potravinárstva, ktorú v programovom vyhlásení sľubuje vláda Igora Matoviča zatiaľ nemá jasný termín. Agrorezort aktuálne pracuje na časovom rámci dopracovania stratégie spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Kritika do vlastných radov

Portál EURACTIV.sk 3. septembra priniesol informáciu o tom, že agrorezort zatiaľ nemá stanovený termín pre predstavenie návrhu dlhodobej koncepcie a Strategického plánu k Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) na roky 2021 až 2027, aby sa k nim mohla vyjadriť aj odborná verejnosť.

„Aktuálne rezort pracuje na časovom rámci dopracovania stratégie spoločnej poľnohospodárskej politiky, v ktorom chce zohľadniť všetky relevantné strategické dokumenty EÚ. Tento časový rámec prejde najskôr interným schvaľovaním a v prípade jeho odsúhlasenia, bude stratégia predložená na verejné konzultácie,“ píše v odpovedi ministerstvo.

Po zverejnení článku k vyjadreniu agrorezortu zaujalo stanovisko viacero odborníkov, ale aj politikov, ktorí sa venujú agropotravinárstvu. Zaujímavé je, že kritické hlasy smerovali hlavne z radov koaličného partnera OĽaNO, ktorého nominant Ján Mičovský v súčasnosti vedie rezort.

Podľa predsedu poľnohospodárskeho výboru NR SR Jaroslava Karahutu ide o „smutné a trpké priznanie pravdy o situácii na rezorte pôdohospodárstva“.

„Je to neochota, neschopnosť, alebo nebodaj ešte niečo horšie,“ pýta sa na svojej oficiálnej facebookovej stránke Karahuta. „Medzi odbornou verejnosťou rastie nervozita a nepokoj. Napätie rastie nielen v kruhoch veľkých agropodnikov, ale aj u malých, ktorí boli jednoznačne súčasťou zmeny a dnes ani oni netaja veľké sklamanie z prešľapovania na mieste,“ opisuje situáciu.

SMUTNÉ až TRPKÉ PRIZNANIE PRAVDY o situácii na rezorte pôdohospodárstva, ALE AKO ĎALEJ ❓Pre mňa ako poslanca NR SR za…

Geplaatst door Jaroslav Karahuta op Zondag 6 september 2020

Kritika sa podľa neho netýka už len súčasného vedenia rezortu, ale aj ostatných koaličných strán, ktoré sa podieľali na programovom vyhlásení, pričom podkladom pre jeho vypracovanie boli ich predvolebné programy.

Na poľnohospodárskej kapitole kľúčového vládneho dokumentu pracovali všetci štyria koaliční lídri pre túto oblasť: okrem Karahutu aj súčasný štátny tajomník Martin Fecko, Jarmila Halgašová z SaS a Marek Krempaský zo strany Za ľudí.

„Doteraz som nedostal vysvetlenie, prečo pán štátny tajomník Martin Fecko nepokračuje v komunikácii s nami, ktorí sa na Stratégiu MPaRV SR pripravovali niekoľko rokov,“ dodáva člen hnutia Sme rodina.

Tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo vyjadrenie ministerstva nekomentovala, no podľa jej slov ju mrzí, že „vťahujeme verejnosť do vecí, ktoré by sme si mali v pokoji vyriešiť doma v kuchyni“.

„Máme totiž oveľa väčšie poslanie, ktoré slovenská verejnosť očakáva. Verím, že opäť dáme hlavy dokopy, začneme konštruktívny dialóg a že výsledky sa dostavia,“ napísala na Facebooku Halgašová.

Podľa Mareka Krempaského by sa ministerstvo malo hlavne zamerať na zlepšenie „ťažkopádnej“ komunikácie s verejnosťou.

„Vážení páni na ministerstve, prosím Vás, robme to inak (…), nehovorili sme, že prvé čo chceme, je zlepšiť komunikáciu a tlačiť na doťahovanie prospešných riešení v záujme všetkých?“ apeluje gestor pre poľnohospodárstvo v strane Za ľudí.

Bez zmeny

Lídri piatich strán pre oblasť agropotravinárstva začali oficiálnu spoluprácu ešte pred parlamentnými voľbami. Vo februári sa v spoločnom stanovisku dohodli aj na základných prioritách v sektore.

„Tridsať rokov bolo potravinárstvo a pôdohospodárstvo prioritou minulých vlád len na papieri a v skutočnosti zdroj peňazí pre vybraných ľudí,“ uviedli v spoločnom stanovisku.

Okrem lídrov dnešných štyroch koaličných partnerov jej súčasťou bol aj Martin Ondráš, odborník na agrosektor v hnutí Progresívne Slovensko (PS).

Hoci PS nakoniec vo voľbách neuspelo, svoj vplyv na smerovanie poľnohospodárskej politiky úplne nestratilo. Krátko po nástupe do funkcie si minister Mičovský vybral Ondráša za šéfa svojho poradného tímu. Podľa informácií portálu EURACTIV.sk sa rovnako podieľal na programovom vyhlásení vlády.

Ondráš ale minulý týždeň oznámil svoj koniec v poradnom zbore. Odborník na potravinárstvo dnes takisto vedenie ministerstva kritizuje za to, že odkladá reformy, ktorá na začiatku mandátu prisľúbilo.

Osobitne sa pozastavil pri tom, že ministerstvo vo svojej odpovedi pre EURACTIV.sk priznáva, že pri príprave Strategického plánu pracuje s analytickými podkladmi pripravenými ešte bývalým vedením rezortu.

„Čo je ale skutočne za hranicou zlučiteľnosti so životom zmeny je verejné priznanie rezortu, že najdôležitejší dokument, akým určite SPP 2021 až 2027 je, sa nepripravuje na základe programového vyhlásenia vlády SR, nepripravuje sa na základe spoločenskej objednávky a zrejme ani na základe stratégie, ktorá zrejme neexistuje, ale pokračuje sa v tom, čo pripravila G. Matečná a jej úderka,“ myslí si Ondráš.

Informácie chýbajú aj farmárom

Minister Mičovský prakticky od nastúpenia do funkcie čelil zo strany farmárov kritike za chýbajúcu komunikáciu. Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv v apríli nahnevalo, že ministerstvo odignorovalo názor agrosamospráv pri písaní programového vyhlásenia.

Ako pre portál EURACTIV.sk napísala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová, poľnohospodárom chýbajú aj akékoľvek informácie kedy plánuje rezortné ministerstvo koncepciu predstaviť na pripomienkovanie odbornej verejnosti.

„Vzhľadom na súčasnú situáciu s pandémiou, s jej následkami aj na chlebové odvetvie a stavom domáceho agropotravinárskeho sektora je kľúčové, aby sme sa už konečne prestali zaoberať menej podstatnými témami a zastavili reálne hroziaci rozvrat slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Na naliehavosť reálnych riešení upozorňujeme už mesiace,“ uviedla Holéciová.

Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo po koronakríze

Nová vláda považuje zvyšovanie potravinovej sebestačnosti za strategický záujem štátu. Aké opatrenia by mala prijať pre zníženie závislosti na dovoze zahraničných potravín? A ako skĺbi svoju ambíciu s čoraz prísnejšími požiadavkami Únie pre udržateľnú potravinovú produkciu? 

Viac informácií by mohlo priniesť štvrtkové (10. septembra) zasadnutie výboru pre pôdohospodárstvo, ktorého sa má zúčastniť aj Ján Mičovský. Podľa zverejneného programu by minister mal poslancov informovať aj o stave príprav strategického plánu.

Predseda výboru Jaroslav Karahuta chce na výbor predložiť uznesenie, ktoré zaviaže ministra aby do 30. septembra výbor detailnejšie informoval o procese tvorby stratégie.

„Budeme sa pýtať na zloženie komisií na prípravu strategických dokumentov o ktorých dnes, po 5,5 mesiacoch od vyhlásenia o zložení vlády nevieme nič,“ dodáva Karahuta.