Taliani zachraňujú najstaršiu banku na svete

Monte dei Paschi di Siena, talianske banky

Socha politika Sallustia Bandiniho pred sídlom banky v Siene, (zdroj: Paolo Perini/Flickr)

Talianska vláda už v piatok rozhodla o vytvorení fondu na pomoc bankovému sektoru vo výške 20 miliárd eur. Vtedy sa ešte predpokladalo, že potrebná rekapitalizácia banky Monte dei Paschi dosiahne výšku 5 miliárd eur.

Európska centrálna banka včera túto predpoveď navýšila na 8,8 miliardy eur.

ECB má pochybnosti

Plány Talianska poskytnúť banke štátnu pomoc je potrebné veľmi opatrne zvážiť, nakoľko najskôr treba zodpovedať viaceré otázky. Pre utorkové vydanie nemeckého denníka Bild to povedal člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Jens Weidmann.

Po finančnej kríze v rokoch 2007-2009 prijala Európska únia nové pravidlá na poskytovanie štátnej pomoci. Tá by mala byť posledným riešením v prípade, že sa banky dostanú do problémov. „Tieto opatrenia slúžia najmä na to, aby sa ochránili peniaze daňových poplatníkov a zodpovednosť presunula na investorov,“ povedal Weidmann, „štátna pomoc má slúžiť len ako posledná záchrana, aj preto je latka položená tak vysoko,“ dodal šéf Bundesbank.

Banke sa dostala do problémov, pretože sa jej nepodarilo zohnať dostatok peňazí od investorov a uviedla, že do posledného termínu, ktorým je 31. december, potrebný kapitál v objeme 5 miliárd eur nezíska. To by znamenalo, že nesplní podmienky stanovené ECB.

Banka skončila v záťažových testoch Európskeho úradu pre dohľad nad bankami najhoršie zo všetkých 51 európskych bánk, ktoré sa testom podrobili. Testy ukázali, že Monte dei Paschi di Siena nemá dostatok vlastného kapitálu, ktorým by dokázala pokryť straty zo zlých úverov. Následne dostala termín do konca roka, aby si potrebný čerstvý kapitál zaistila.

Banku Monte dei Paschi založili v roku 1472 v talianskej Siene, čo z nej robí najstaršiu nepretržite fungujúcu banku na svete. Má vyše 5,3 milióna zákazníkov.