Talianska vláda reaguje na pripomienky Únie, upravuje svoje rozpočtové plány

Predstavitelia talianskej vlády. [EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI]

Navrhovaný rozpočtový schodok 2,4 percenta HDP vystrašil trhy aj Európsku úniu. Talianska vláda svoj návrh teraz reviduje.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici privítal rozhodnutie Talianska revidovať svoje plány a znížiť deficity verejných financií v rokoch 2020 a 2021. Upozornil však Rím, že stále riskuje porušenia pravidiel Európskej únie v roku 2019.

Talianska populistická vláda minulý týždeň uviedla, že v budúcom roku plánuje deficit v rozpočte vo výške 2,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo je trojnásobne viac ako bol pôvodný cieľ predchádzajúcej vlády. Oznámila tiež, že deficit ponechá na tejto úrovni do roku 2021. Zvyšovanie vládnych výdavkov a znižovanie daní má podľa vlády Hnutia piatich hviezd a Ligy naštartovať hospodársky rast.

Únia kritizuje návrh talianskeho rozpočtu: Jedna kríza nám stačila

Taliansky minister financií na rokovaní Euroskupiny vysvetľoval navrhovaný rozpočtový schodok na úrovni 2,4 percenta HDP. Talianska vláda počíta so zavedením novej dávky pre ľudí v hmotnej núdzi, dôchodkovou reformou, či novou rovnou daňou.

To naštartovalo výpredaj talianskych aktív a Rím si za to vyslúžil kritiku aj od EÚ. Taliansko sa preto v stredu rozhodlo revidovať svoje plány a so znižovaním deficitu chce najnovšie začať od roku 2020. Vláda chce v tomto roku rozpočtový schodok znížiť na 2,1 percenta a v roku 2021 na 1,8 percenta.

„Deficit bude väčší, ako pôvodne predpokladal plán z roku 2019, v nasledujúcich rokoch potom ale bude postupne klesať,“ uisťoval včera (4. októbra) minister financií a hospodárstva Giovanni Tria.

Fakt, že Rím zrevidoval túto „trajektóriu“ je dobrý signál, pretože ukazuje, že talianske úrady si vypočuli obavy a pripomienky svojich partnerov a Európskej komisie, povedal Moscovici na okraj konferencie v Paríži.

„Rešpektujeme sľuby, ktoré sme v minulosti dali,“ vyhlásil premiér Giuseppe Conte. „Bude to veľmi seriózny, zodpovedný a odvážny rozpočet. Naša krajiny potrebuje silný rast,“ dodal Conte.

Eurokomisár však zároveň uviedol, že plánmi na zvýšenie deficitu v budúcom roku riskuje Taliansko porušenie pravidiel eurozóny.

„Ak bude celkový deficit 2,4 percenta HDP, je možné, že štrukturálny deficit nebude v medziach Paktu stability a rastu,“ upozornil.

Moscovici, ktorý má vo svojom portfóliu hospodárske a finančné záležitosti EÚ, dodal, že odloží posúdenie talianskeho rozpočtu na rok 2019, kým Rím formálne nepredloží Komisii detaily svojich revidovaných plánov.