Taliansko chce kvôli dlhom rozpredať štátny majetok za stovky miliónov eur

Taliansky premiér Giuseppe Conte a lídri koaličných strán Luigi di Maio a Matteo Salvini. [EPA-EFE/Riccardo Antimani]

Talianske ministerstvo financií vyberá nehnuteľnosti v majetku štátu, regiónov a samospráv, ktoré by bolo možné predať.

Taliansko plánuje predať majetok v hodnote okolo 1,8 miliardy eur s cieľom znížiť vysoký verejný dlh. Uviedli to zdroje oboznámené s vládnym plánom, ktoré citovala agentúra Bloomberg.

Podľa Bloombergu talianske ministerstvo financií momentálne pracuje na výbere nehnuteľností v majetku štátu, regiónov a samospráv, ktoré by bolo možné predať. Ide najmä o už nepoužívané kasárne, nemocnice alebo kancelárske budovy, uviedli zdroje.

Veľký dlh a recesia

Dlh Talianska je druhý najväčší v eurozóne, hneď po Grécku. V novembri minulého roka dosiahol 2,35 bilióna eur, čo predstavuje 133 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Krajina navyše podľa posledných údajov štatistického úradu upadla do recesie, keď pokles ekonomiky oznámila dva kvartály po sebe.

Štatistický úrad koncom januára v predbežnom odhade uviedol, že talianska ekonomika vo 4. kvartáli klesla medzištvrťročne o 0,2 percenta. V 3. štvrťroku zaznamenala pokles o 0,1 percenta.

EÚ v roku 2019: Únia musí zrýchliť diskusie o rozpočte a reforme eurozóny

Želanie Komisie, aby sa Únia na dlhodobom rozpočte pre roky 2021 až 2027 dohodla ešte pred eurovoľbami, sa nenaplní. Reformu eurozóny bude opäť brzdiť brexit, voľby do Európskeho parlamentu a rozpočtové plány Talianska.

Talianska vláda pritom očakáva, že opatrenia zahrnuté v rozpočte na tento rok prispejú k oživeniu ekonomiky v 2. polroku tohto roka. Za celý rok 2019 pritom čaká rast o 1 percento, s čím ale mnohí ekonómovia nepočítajú.

Majetok sa nebude predávať ľahko

Detaily plánu predaja štátneho majetku majú byť známe do niekoľkých mesiacov. S prvými predajmi sa počíta pred koncom roka. Tento rok chce vláda predať nehnuteľnosti za 950 miliónov eur a v každom z ďalších troch rokov za 150 miliónov eur.

Toto však nie je prvý pokus talianskej vlády o získanie financií z predaja štátneho majetku. Podobné pokusy boli už za vlády Silvia Berlusconiho a aj vláda Mattea Renziho a Paola Gentiloniho sa usilovala časť nepoužívaných nehnuteľností predať. Mnohí analytici sa obávajú, že podobne to dopadne aj teraz.

Nemci vyzývajú Talianov a Francúzov na dodržiavanie rozpočtových pravidiel

Ak Rím a Paríž porušujú svoje záväzky, bude ťažké žiadať ich dodržiavanie od ostatných, povedal šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann. Francúzsko kritizoval aj eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger, napokon však priznal, že proti nemu nezakročí.

„Už v minulosti sa talianskym vládam podarilo predať len zlomok z plánovaného majetku určeného na trh,“ povedal Stefano Girola zo spoločnosti Alicanto Capital v Miláne. „Nemyslím si, že teraz to bude iné,“ dodal.