Taliansko podľa tamojšieho ministra hospodárstva eurozónu neopustí. Obavy trhov poľavili

Taliansky minister hospodárstva Giovanni Tria. [EPA-EFE/Massimo Percossi]

Politická situácia v Taliansku by nemala predstavovať hrozbu pre eurozónu napriek tomu, že v predchádzajúcich dňoch spôsobila výkyvy na finančných trhoch. Uviedol to v pondelok (11.júna) člen Menového výboru Európskej centrálnej banky (ECB) Vitas Vasiliauskas.

Euro a talianske štátne dlhopisy boli v posledných týždňoch ako na horskej dráhe po tom, ako sa na vytvorení vládnej koalície dohodli dve protisystémové strany: Hnutie piatich hviezd a Liga Severu.

Niektorí investori majú obavy z toho, že sa talianska vláda vydá na cestu výdavkov, ktoré si nemôže dovoliť. Na kľude im nepridali ani špekulácie o tom, že by euroskeptici v novej administratíve mohli vytlačiť ťažko zadlžené Taliansko z eurozóny.

Náklady Talianska na obsluhu dlhu však v pondelok prudko klesli v reakcii na vyhlásenia nového ministra hospodárstva Giovanniho Tria, ktorý v nedeľu (10.júna) povedal, že nová koaličná vláda nemá v úmysle opustiť eurozónu a plánuje znížiť úroveň dlhu.

V Taliansku sa schyľuje k novej vláde

Hnutie piatich hviezd a Liga sa priblížili k podpisu koaličnej dohody. Taliansko by tak mohlo mať dva mesiace po voľbách novú vládu.

Vasiliauskas, ktorý je guvernérom centrálnej banky v Litve, pripomenul, že Taliansko už má vládu, po mesiacoch neistoty, keď strany po patovom výsledku volieb dlho hľadali koaličných spojencov.

„V súčasnosti, keď už má Taliansko vládu, nepredpokladám, že bude ohrozovať eurozónu ako celok.“ vyhlásil šéf litovskej národnej banky.

„Časom to však budeme musieť sledovať,“ dodal.

Taliansku koalíciu vytvorili protisystémové Hnutie piatich hviezd a pravicová protiimigračná Liga Severu. Obe strany v minulosti vyzývali, aby krajina opustila euro. A pôvodne nominovali ako ministra hospodárstva muža, ktorý nazval vstup Talianska do menovej únie za „historickú chybu“.

Nomináciu Paola Savona na post ministra hospodárstva koalícia nakoniec stiahla pod tlakom prezidenta Sergia Mattarellu. Ale neskôr ho nominovala na ministra pre európske záležitosti.

Cieľom nie je vystúpenie z eurozóny ale rast a zamestnanosť

Finančné trhy opokojili solvá talianskeho ministra hospodárstva Giovanniho Tria vo jeho prvom rozhovore od nástupu do funkcie. Pre noviny Corriere della Sera povedal, že koalícia by chcela podporiť hospodársky rast radšej prostredníctvom investícií a štrukturálnych reforiem ako výdavkami, ktoré by viedli k prehĺbeniu rozpočtového deficitu.

„Naším cieľom je (zvýšiť) rast a zamestnanosť. Ale neplánujeme oživiť rast prostredníctvom deficitu,“ povedal Tria a dodal, že v septembri predstaví nové ekonomické prognózy a vládne ciele.

„Bude to plne v súlade s cieľom pokračovať na ceste k zníženiu pomeru dlhu k hrubému domácemu produktu (HDP),“ vyhlásil a potvrdil, že sa zameria na splnenie existujúcich cieľov redukcie dlhu v rokoch 2018 a 2019.

Angela Merkelová sa vyjadrila k reforme eurozóny. Jej slová potešili Paríž aj Brusel

Angela Merkelová sa v nedeľu (3. júna) po dlhom čakaní vyjadrila k Macronovej vízii reformy menovej únie. Napriek pretrvávajúcim názorovým rozdielom ohľadom niektorých návrhov, nemecká kancelárka naznačila viaceré ústupky.  

Tria, málo známy profesor ekonómie, ktorý nie je členom žiadnej politickej strany, však uviedol, že koalícia sa zaviazala, že zostane v spolku krajín s jednotnou európskou menou. Dodal, že pozícia vlády v tomto bude jasná a jednomyseľná: odchod z eurozóny neplánuje.

Program zameraný na štrukturálne reformy

„Vláda je rozhodnutá akýmkoľvek spôsobom predchádzať podmienkam na trhu, ktoré by viedli k odchodu (z eurozóny),“ vyhlásil a spresnil, že Taliansko nielenže nechce odísť, ale bude aj konať tak, aby sa nedostalo do situácie, že by jeho členstvo v eurozóne mohlo byť spochybnené.

Nová vláda ale sľúbila zmierniť dôchodkovú reformu, znížiť dane a zvýšiť výdavky na sociálne zabezpečenie. Tieto opatrenia by mali stáť desiatky miliárd eur. Musí tiež nájsť odhadovaných 12,5 miliardy eur na odvrátenie hrozby automatického zvýšenia daní z predaja, keďže Taliansko v minulosti nesplnilo cieľ ohľadom rozpočtového deficitu.

Predchádzajúca stredoľavá vláda predpovedala pokles dlhu na 130,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) v tomto roku a 128 percent v budúcom roku zo 131,8 percenta v roku 2017.

Tria vyzval investorov, aby sa nepozerali len na tvrdé čísla, ale aby si tiež preštudovali obsah budúceho rozpočtu na rok 2019.

„Máme program, ktorý sa zameriava na štrukturálne reformy a chceme, aby tiež pôsobil na strane ponuky a vytvoril priaznivejšie podmienky na investície a zamestnanosť,“