Taliansko sa pred summitom dohaduje na penzijných reformách

foto: Berlusconi v talianskom parlamente, zdroj: AP

Dlhový problém Talianska sa na summite v nedeľu (23. októbra) ukázal ako jeden z najvážnejších problémov, ktorým eurozóna v súčasnosti čelí. Európska komisia, no i viaceré členské štáty preto na krajinu zatlačili, aby dodržala sľúbené škrty v rozpočte, uskutočnila reformu penzijného systému a zlepšila svoje slabé súdnictvo.

V súčasnosti odchádzajú muži v súkromnom sektore a osoby oboch pohlaví pracujúce v štátnej správe do dôchodku vo veku 65 rokov, zatiaľ čo ženy pracujúce v súkromnej sfére idú do dôchodku vo veku 60 rokov. EÚ však trvá na tom, aby sa penzijný vek zvýšil na 67 rokov. Na krízovom zasadnutí talianskehy kabinet ale k dohode nedospel, keďže kľúčový koaličný partner Berlusconiho, Severná Liga, bola proti. Neskôr v ten deň ale na verejnosť prenikla správa, že napokon sa predsa len podarilo dosiahnuť kompromis, no detaily nie sú známe. Šéf Severnej ligy Umberto Bossi povedal, že teraz je na EÚ, aby sa rozhodla, či sú dohodnuté reformy dostatočné. Dodal, že jeho strana je stále proti neskoršiemu veku odchodu do dôchodku. Na otázku, či je stále pesimistom ohľadom šance vlády prežiť plánované reformy, Bossi odpovedal kladne.

Na otázku, či by prípadný pád Berlusconiho vlády situácii v Taliansko skôr pomohol alebo polepšil profesor James Watson pre Euronews uviedol, že jeho odchod by bol pravdepodobne najlepšou možnosťou. „Európska únia v nedeľu a v pondelok veľmi jasne naznačila, že chcú okamžité kroky a to bude (Taliansko) musieť v stredu urobiť. Ak Berlusconi odíde, nedôjde k okamžitej činnosti, ale bude tu možnosť okamžitej činnosti, lebo on nespravil za posledné štyri mesiace nič,“ dodal Watson.