Taliansky rating sa stále zhoršuje

foto: Silvio Berlusconi, zdroj: TASR

Taliansky rating včera klesol z Aa2 na A2 s negatívnym výhľadom čo je o úroveň menej ako má Slovensko či Estónsko. Moody’s tak nasledovala krok agentúry Standard and Poor’s, ktorá talianske hodnotenie zhoršila ešte 19. septembra.

Reagujú tak na rastúce obavy investorov zo stavu tretej najväčšej ekonomiky eurozóny. Momentálne je stredobodom dlhovej krízy a je závislá od pomoci Európskej centrálnej banky, ktorá sa svojou intervenciou na sekundárnych trhoch snaží udržať náklady na financovanie krajiny pod kontrolou.

„Negatívny výhľad súvisí s pretrvávajúcimi ekonomickými a finančnými rizikami v Taliansku a eurozóne,“ tvrdí Moody’s. „Neisté trhové prostredie a hrozba ďalšieho zhoršovania nálady investorov môže sťažiť prístup krajiny na trhy,“ pokračuje v stanovisku.

Podľa agentúry preto možno očakávať ďalšie zníženie ratingu. Taliansko trpí chronicky slabým rastom, verejný dlh je na úrovni 120 % HDP a politická neistota tiež prispieva k trhovým záchvevom.

Eurozóna má pritom veľké ťažkosti s riešením problémov spojených s oveľa menšou gréckou ekonomikou. Keby sa do rovnakej situácie dostalo Taliansko, bola by nad kapacitu menovej únie.

Zraniteľnosť

Moody’s však napriek tomu tvrdí, že šanca na taliansky default je takmer mizivá. Avšak zhoršujúca sa nálada investorov stavia krajinu do veľmi zraniteľnej pozície.

Taliansko pritom vďaka nízkemu deficitu, konzervatívnemu finančnému systému a vysokej miere súkromných úspor prvé vlny finančnej krízy príliš nezasiahli. „Rím nedostáva trest za to, že by sa jeho finančná situácia náhle zhoršila, ale za to, že investori sa stali oveľa citlivejší na oslabenosť krajiny z dlhodobého hľadiska. ,“ poukázal Nicholas Spiro, výkonný riaditeľ Spiro Sovereign Strategy v Londýne.

Z jeho pohľadu sa trhy sústreďujú na slabý pokrok vlády v stimulovaní stagnujúcej ekonomiky, ktorá by podľa mnohých analytikov mala budúci rok skĺznuť do recesie. „Trhy viac trápi talianska schopnosť rásť ako záväzky znížiť fiškálny deficit, ktorý je aj tak jedným z najnižších v eurozóne,“ vysvetlil.

Taliansky premiér Silvio Berlusconi tvrdí, že vláda zníženie ratingu očakáva, a že sa bude ďalej držať svojich fiškálnych cieľov. Výmenou za podporu zo strany ECB musel Rím prijať úsporný balík v objeme 60 miliárd eur.

V stredopravej koalícii však panujú hlboké politické a osobné nezhody, ktoré ešte viac zhoršujú pokračujúce premiérove škandály. Opoziční lídri vládu neustále vyzývajú, aby odstúpila za to, že nezvláda riešiť ekonomické problémy.

Náklady na  financovanie Talianska v uplynulých troch mesiacoch výrazne stúpli a pod kontrolou sa ich intervenciou na sekundárnych trhoch snaží udržiavať ECB. V uplynulých týždňoch však opäť začali stúpať smerom k neudržateľným hodnotám.

(EurActiv/Reuters)