Taliansky verejný dlh zlomil rekord

Taliansky premiér Mario Monti pri podpise fiškálnej zmluvy, Zdroj: TASR/AP Photo/Francois Lenoir, Pool

Verejný dlh koncom júna stúpol o 6,6 miliardy eur na 1973 miliárd eur. Vyplýva to z údajov, ktoré včera (13. augusta) zverejnila talianska národná banka.

Taliansko je pritom pod neutíchajúcim tlakom trhov. Napriek tvrdým úsporným opatreniam výnosy referenčných dlhopisov krajiny ostávajú blízko 6 %.

Investori totiž pochybujú, že krajina dokáže znížiť dlh, ktorý dosahuje okolo 123 % jeho výkonu. Po Grécku ide o druhý najvyšší pomer v eurozóne.

Národná banka zároveň poukázala aj na ďalšie riziko spojené s verejnými financiami. V prvej polovici roka bol ročný deficit rozpočtu na úrovni 47,7 miliardy eur, čo je o 1,1 miliardy viac ako v rovnakom období v roku 2011.

Ide o dôsledok zvýšených výdavkov na pomoc iným krajinám eurozóny, ktorá v porovnaní s prvým polrokom minulého roka stúpla zo 6,1 miliardy eur na 16,6 miliardy eur.

Rím však tiež patrí medzi kandidátov na požiadanie o podporu zo záchranných fondov. Tento krok mnohí vnímajú ako jedinú možnosť ako znížiť náklady na financovanie krajiny. Technokratická vláda bývalého eurokomisára Maria Montiho však zatiaľ odoláva.

Podľa stanovených rozpočtových cieľov by deficit tento rok mal dosiahnuť 1,7 %, kým v roku 2011 bol na úrovni 3,9 %. Minister hospodárstva Vittorio Grilli však v nedeľu pripustil, že sa ho nepodarí splniť.

Zároveň apeloval na ECB, aby rýchlo dokončila plány ako Taliansku pomôcť znížiť náklady na financovanie. Podľa jeho slov by však Rím už nemal podliehať novým podmienkam.

ECB však začiatkom augusta zdôraznila, že je pripravená pomôcť najmä v prípade talianskych a španielskych bondov na primárnom trhu, ale len ak sa eurozóna dohodne, že trvalý euroval môže robiť to isté.

Prezident ECB Mario Draghi zároveň naznačil, že intervencia sa nezačne skôr ako v septembri a všetko záleží na rizikových krajinách. Podmienkou je, aby požiadali o pomoc a akceptovali prísne podmienky a dohľad.

(EurActiv/Reuters)