Think-tank: Brexit neznamená, že Británia automaticky opustí aj jednotný trh

brexit

Oslavy brexitu, zdroj: TASR

Ak britská vláda pri odchode z Európskej únie opustí aj jednotný trh, poruší zákon. Tvrdí to britský think-tank British Influence, ktorý dnes požiadal o súdne preskúmanie tejto otázky.

O tom referendum nebolo

Brexit, teda vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ, by podľa výskumnej organizácie nemal ovplyvniť členstvo Británie v Európskom hospodárskom priestore (EHP).

„Referendum nebolo o jednotnom trhu. Vystúpenie z neho by znamenalo pohromu pre naše hospodárstvo. Zrušili by sa naše dohody o voľnom obchode a ohrozilo by to tisíce pracovných miest,“ povedal pre Reuters zástupca riaditeľa British Influence Johnathan Lis.

Think-tank tiež upozorňuje na nedávny prieskum agentúry Ipsos MORI, podľa ktorého je hlavnou prioritou Britov v budúcom vzťahu s EÚ práve zotrvanie v jednotnom trhu.

Navrhované súdne preskúmanie odchod Británie z Európskej únie ohroziť nemá.

„Z EÚ odchádzame, to je v poriadku, ale nemusíme opustiť aj jednotný trh. Vláda by náš zásah mala privítať, nie ho spochybňovať,“ doplnil Lis.

Vláda nesúhlasí

Podľa hovorkyne britskej vlády Helen Bowerovej je však Veľká Británia súčasťou jednotného trhu len vďaka členstvu v Únií.

„Vystúpením z Európskej únie automaticky stratíme členstvo v EHP,“ vyhlásila, “rešpektujeme výsledok referenda a Článok 50 (formálny mechanizmus vystúpenia z EÚ) aktivujeme najneskôr do konca marca budúceho roka.“

Vláda Theresy Mayovej v súčasnosti čaká na rozhodnutie britského Najvyššieho súdu o tom, či na aktiváciu Článku 50 bude potrebovať súhlas parlamentu.

Čítajte aj: Británia je (stále) na odchode z EÚ.

Od Článku 50 k Článku 127

Svoj zámer spustiť súdne konanie oznámila organizácia British Influence v liste ministrovi pre brexit Davidovi Davisovi. Odvoláva sa v ňom najmä na Článok 127 Dohody o Európskom hospodárskom priestore.

Podľa tohto článku musí každá zmluvná strana svoj odchod z EHP oznámiť najmenej rok vopred.

„V Dohode o EHP nie je žiadne ustanovenie o tom, že by sa členstvo Veľkej Británie zrušilo jej vystúpením z EÚ,“ povedal riaditeľ Inštitútu regulačnej politiky George Yarrow, „jediný výstupový mechanizmus je stanovený v článku 127, ktorý by musel byť aktivovaný“.

Rozhodne Súdny dvor EÚ?

British Influence tiež upozorňuje na to, že Chorvátsko vstúpilo do EHP až deväť mesiacov po vstupe do EÚ. To podľa organizácie dokazuje, že nejde o dve identické organizácie a teda vystúpenie z jednej neznamená aj automatické opustenie tej druhej.

Automatické vystúpenie z EHP nie je možné ani podľa Jolyona Maughama z advokátskej komory Devereux. „Vzhľadom k tomu, že Článok 127 stanovuje expresný mechanizmus pre vystúpenie, implicitne tým vylučuje iné predpokladané postupy pre odstúpenie, ako napríklad zrušenie členstva v EÚ,“ vysvetlil.

Ak súd rozhodne v prospech British Influence, britská vláda sa môže rovnako ako v prípade Článku 50 odvolať na Najvyšší súd. Prípad však môže postúpiť až na Súdny dvor EÚ.