Tí, čo prišli na Cypre o vklady, sa pripravujú na súdny spor

Protesty proti záchrannemu programu na Cypre, Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Karadjias

Georgiou ako jedna z obetí chaoticky riadenej finančnej pomoci pre Cyprus, samozrejme nemôže naisto povedať, že zdravie jeho rodiny podlomil stresujúci súdny boj za vrátenie peňazí. Ale ako sám hovorí „asi nám to ale nepomohlo“.

Georgiou je jedným z 20 tisícok bankových klientov, ktorí cez noc prišli o svoje úspory v druhej najväčšej cyperskej banke Laiki. Išlo o súčasť krokov, ktoré boli podmienkou EÚ pre poskytnutie finančnej injekcie vo výške 10 miliárd eur.

„Najprv som bol v úplnom šoku. Teraz som nahnevaný“, povedal 56 ročný Cyperčan Georgiou pre agentúru Reuters. Posledné štyri mesiace strávil hádkami s manažérom banky a dlhými hodinami v právnických kanceláriách. Snaží vymôcť naspäť úspory jeho otca a troch sestier, ktoré spravovala dnes už neexistujúca banka Laiki.

Prípad Andrewa Georgioua je len jeden z mnohých súdnych sporov proti komerčným bankám, centrálnej banke a vláde, ktoré momentálne ležia na súdoch. Ak by boli poškodení majitelia účtov na súde úspešní, mohli by napadnúť samotný spôsob, akým sa riešila situácia Cypru (bail-in). Medzinárodná pomoc Cypru síce v marci zachránila krajinu pred bankrotom, no na rozdiel od situácie v iných krajinách EÚ, na Cypre zasiahla aj úspory občanov v dvoch najväčších bankách.

Pre európskych lídrov sa Cyprus stal pokusnou krajinou. Politici si uvedomili, že ľudia, ktorí ich zvolili, nebudú už viac akceptovať míňanie peňazí daňových poplatníkov na záchranu bánk pred krachom.

Poškodení majitelia vkladov

Počas finančnej krízy v rokoch 2008-2009 zachránila EÚ za obrovských verejných nákladov mnoho bánk. Tentokrát EÚ nepomohla banke Laiki, ani najväčšej cyperskej banke Bank of Cyprus. Namiesto toho sa na pomoc poskladali klienti týchto bánk. Likvidácia banky Laiki sa dotkla asi 14 tisíc majiteľov účtov v celkovej hodnote 4,3 miliardy eur. Opatrenia sa nedotkli účtov, na ktorých bolo menej ako 100 tisíc eur.

Rodina Cyperčana Georgioua mala v banke Laiki 750 tisíc eur. Určitá časť tejto sumy je istená, ale koľko to presne bude, sa ešte nevie. Problémy robia nejasnosti ohľadom nárokov na spoločné účty rodiny. Banka už niekoľkokrát upravila výšku ich peňažných strát, čo rodinu znervózňuje.

Na rozdiel od zrušenej banky Laiki, Bank of Cyprus funguje ďalej, aj keď stratila 47,5 % z vkladov nad 100 tisíc eur, ktoré šli na rekapitalizáciu výmenou finančných prostriedkov za podiely veriteľov.

Obe banky riskovali a skupovali grécke vládne dlhopisy, ktoré stratili na hodnote, keď bol reštrukturalizovaný grécky verejný dlh v rámci pomoci z EÚ a MMF. Cyperská vláda by zbankrotovala, ak by sa sama pokúsila o záchranu bánk.

Domáhanie sa pomoci na súdoch 

Právnici bežných Cyperčanov ako je Andrew Georgiou alebo právnici ruských majiteľov vkladov, ktorí si mysleli, že ich peniaze budú na Cypre v bezpečí, tvrdia, že majú v rukách solídne argumenty.

Existujú veľmi pádne dôvody domnievať sa, že by mohli uspieť, hovorí právnik Costas Velaris.

„Ale to, či žalované strany – banky, centrálna banka a cyperská vláda – budú mať peniaze na vyplatenie kompenzácii žiadateľov je iná vec“, pokračuje Velaris, ktorý je súčasťou poradného tímu pre poškodených majiteľov vkladov.

Ani generálna prokuratúra, ani centrálna banka, ktorá prevzala zodpovednosť za dve cyperské banky nechce vývoj komentovať. Centrálna banka pripomína, že k odpisu vkladov došlo po tom, čo ECB vyhlásila, že finančnú pomoc neposkytne ak sa na nej nejakým spôsobom nebude podieľať aj Cyprus.

V rámci tejto dohody schválil Cyprus „rámec pre rezolúciu bánk“, ktorý rozdelil banku Laiki na „dobrú“ a „zlú“ banku. Zdravý majetok – poistné vklady pod 100 tisíc eur boli prevedené do banky Bank of Cyprus.

Právnik Velaris sa domnieva, že žaloba nezostane len na Cypre, ale dostane sa pred Súdny dvor EÚ. Žalobe by mohli čeliť aj európske inštitúcie, úradníci a „ktokoľvek na koho môžeme siahnuť“, dodáva Velaris.

EurActiv/Reuters