Timmermans: Oslabenie stratégie Z farmy na stôl produkcii potravín nepomôže

Výkonný podpredseda Európskej komisie pre Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans. [EPA-EFE/Julien Warnand]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Európske poľnohospodárstvo v čase vojny

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans tak reagoval na vyjadrenia eurokomisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowského, podľa ktorého by eurokomisia mala pre ruskú agresiu na Ukrajine prehodnotiť ekologické a klimatické ciele potravinovej stratégie.

Názory vo vnútri Európskej komisie na budúcnosť potravinovej stratégie Z farmy na stôl (Farm to Fork, F2F) sa líšia.

Kým eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski minulý týždeň hovoril o tom, že Komisia pre ruskú agresiu na Ukrajine musí prehodnotiť zelené ciele stratégie, podpredseda eurokomisie pre Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans si to nemyslí.

V pondelok (7. marca) v Európskom parlamente odmietol, aby sa oslabovali ekologické a klimatické požiadavky na európskych poľnohospodárov a spracovateľov.

Wojciechowski k ruskej agresii: Komisia musí prehodnotiť ciele stratégie Z farmy na stôl

Podľa eurokomisára pre poľnohospodárstvo vojna nie je ideálny čas na to, aby Únia od farmárov vyžadovala plnenie zelených cieľov z potravinovej stratégie Z farmy na stôl. Komisia sa teraz na tieto ciele chce pozrieť z pohľadu potravinovej bezpečnosti EÚ.

Je to ilúzia

„Prosím neverte ilúzii, že produkcii potravín pomôžete tým, že odmietnete stratégiu Z farmy na stôl a spravíte ju tak menej udržateľnou,“ uviedol Timmermans.

Jeho kolega z kabinetu komisie eurokomisár Wojciechowski po minulotýždňovom stretnutí s agroministrami EÚ povedal, že Komisia musí prehodnotiť ciele F2F z pohľadu potravinovej bezpečnosti EÚ, ktorá je vojnovým konfliktom ohrozená.

Holandský politik sa pred europoslancami pristavil aj pri jednom z najspornejších cieľov stratégie, ktorým je zníženie používania syntetických hnojív v poľnohospodárstve. Význam tohto cieľa by sa podľa neho mohol preukázať práve súčasnej krízovej situácii.

Európska komisia totiž v reakcii na zapojenie Bieloruska do invázie na Ukrajine zakázala dovozy potaše (umelé hnojivo na báze uhličitanu draselného), ktorej je teraz v Európe nedostatok. Dôsledkom toho sú veľké rasty cien hnojív v celej Únii.

„Tu by som si preto dovolil povedať, že stratégia Z farmy na stôl nie je súčasťou problému, ale naopak, jeho riešenia,“ dodal.

Rôzne pohľady

Európski ochranári Timermmansovu obranu Európskej zelenej dohody v čase krízy ocenili.

„Zachovanie týchto cieľov je jediným zodpovedným krokom, ktorý môžeme v tejto chvíli urobiť,“ zareagovala europoslankyňa Tilly Metz (Greens/EFA).

Podľa generálneho sekretára COPA-COGECA Pekku Pesonena Európska zelená dohoda nepotrebuje radikálne zmeny, ale radikálne dodatky.

„Nemáme problém s Európskou zelenou dohodou ako takou, ale potrebujeme, aby nám Únia s jej plnením pomohla,“ povedal pre bruselský portál EURACTIV.com.

Kríza na Ukrajine dáva podľa neho možnosť vylepšiť stratégiu tak, aby poľnohospodári mohli dodávať na trh dostatok kvalitných potravín.

Ruská agresia bude európske poľnohospodárstvo bolieť, ale zvládne to

Ruská invázia bude mať podľa Európskej komisie vážne dôsledky pre agrosektor Únie. Napriek tomu je presvedčená, že je dostatočne silný a odolný, aby situáciu zvládol rovnako ako krízu počas pandémie. Europoslanci ale vyzývajú Úniu, aby sa viac začala zaoberať potravinovou bezpečnosťou Únie. 

„Stratégia potrebuje úplne novú vrstvu, ale ak mám byť celkom úprimný, Komisia v tomto zlyhala,“ dodal Pesonen.

Ukrajina a Rusko patria medzi hlavné zásobárne pšenice a jačmeňa na svete. Po vypuknutí ruskej ceny týchto obilnín dosahujú rekordné úrovne. Ukrajinská vláda tento týždeň zakázala vývoz raže, jačmeňa, pohánky, prosa, cukru, soli a mäsa až do konca roka.

F2F a jej príbuzná Stratégia v oblasti biodiverzity do roku 2030 sú súčasťou Európskej zelenej dohody, ktorá má z Európy do roku 2050 spraviť prvý klimaticky neutrálny kontinent na svete. Obidve majú prispieť k tomu, že aj sektory poľnohospodárstva a potravinárstva budú šetrnejšie ku klíme a životnému prostrediu.

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter