Transakčná daň vyvoláva spory

zdroj: conservativeparty (Flickr)

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v piatok vyhlásil, že nebude čakať na svojich európskych partnerov, najmä Nemecko a Taliansko, a zavedie daň z finančných transakcií aj bez nich. Ako informuje agentúra Reuters, vláda do konca januára preskúma všetky možnosti a parlament by sa návrhom mohol začať zaoberať už vo februári.

Daň z finančných transakcií navrhla Európska komisia ešte v septembri, ako možný nový zdroj do úniového rozpočtu. Sadzba pri obchodovaní s akciami a dlhopismi by bola 0,1 % a v prípade derivátov 0,01 %. Exekutíva tvrdí, že ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu na úrovni všetkých členských štátov, bude daň presadzovať aj v rámci menšej skupiny, na základe posilnenej spolupráce, do ktorej sa musí zapojiť minimálne deväť krajín.

Najväčším kritikom dane na európskej úrovni je britský premiér David Cameron z obáv, že by mohla škodiť londýnskemu finančnému centru City. Napriek tlaku Berlína a Paríža trvá na doterajšom postoji Spojeného kráľovstva a plánuje ju vetovať, ak nebude zavedená globálne.

„Nepovažujem za rozumnú myšlienku zaviesť novú európsku daň bez toho, aby platila na iných miestach a preto ju budem blokovať,“ povedal pre BBC. „Ak sa nedohodneme aj so zvyškom sveta, že všetci budeme mať rovnaký druh dane, nepodporíme ju.“

Cameron tvrdí, že daň aplikovaná len v Európe by viedla k strate pracovných miest a finančné inštitúcie by hľadali útočisko tam, kde ju nemajú. Navrhol teda, aby lídri kopírovali dane, ktoré Briti už na banky a transakcie uvalili.

Prezident Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa daňou budú zaoberať počas svojho dnešného stretnutia, na ktorom sa budú pripravovať na summit Európskej rady 30. januára.

Príležitosť pre euroskeptikov

Britský premiér teda pokračuje v podobnom prístupe k EÚ ako ukázal na poslednom summite (9. decembra), keď sa ako jediný definitívne odmietol pridať k fiškálnej dohode o sprísnení rozpočtovej disciplíny v eurozóne. Na domácej politickej scéne si však vyslúžil pozitívnu reakciu nielen v radoch konzervatívcov, ale posilnil svoju pozíciu v prieskumoch verejnej mienky.

Na druhej strane však sklamal svojich proeurópskych koaličných partnerov zo strany Liberálnych demokratov. Britský vicepremiér a líder Liberálnych demokratov Nick Clegg dnes bude hostiť európskych liberálov, aby ich informoval o svojej agende nového prepojenia s EÚ po Cameronovom vete.

Premiér však tvrdí, že odmietnutie dohody neizolovalo Britániu od zvyšku. Argumentoval tým, že krajiny eurozóny sa bez britských zástupcov stretávajú roky. Okrem toho poukázal na to, že dohodu stále môžu odmietnuť aj iné krajiny.

Londýn bojuje najmä o to, aby nové opatrenia nemali vplyv na vnútorný trh. „Britským záujmom je mať silný jednotný trh determinovaný na úrovni 27 členských štátov,“ vysvetlil Cameron.

Zároveň dodal, že Británia sa bude držať dohôd, ktoré sú v národnom záujme ako už spomínaný jednotný trh EÚ či NATO, ale nepridá sa k Schengenskej dohode alebo k eurozóne, pretože tam národné záujmy nevidí. „Lepšie nám je bez eura, s našou vlastnou menou a veľmi nízkymi úrokovými sadzbami, ktoré teraz máme,“ dodal.