Treba čakať tvrdý boj o úniový rozpočet

zdroj: flickr, autor: mtungate

Maďarsko od 1. januára 2011 preberie mandát rotujúceho predsedníctva EÚ. Minister zahraničných vecí János Martonyi v utorok upozornil na snahu jedného členského štátu, ktorý chce presadiť pevný strop pre nadchádzajúci viacročný finančný rámec. Krajinu nešpecifikoval, no ľahko sa dá vydedukovať, že ide o Veľkú Britániu.

Práve vďaka britskému premiérovi Davidovi Cameronovi k prvým slovným prestrelkám ohľadom novej perspektívy došlo už na jesennom summite Európskej rady. Vyvrcholilo to tým, že lídri v záveroch deklarovali, že budúci viacročný rozpočtový rámec bude skromnejší. Briti tvrdia, že úniový rozpočet musí reflektovať úsporné opatrenia členských štátov.

Stále nie je jasné na koľko rokov sa viacročný rozpočet bude vzťahovať. Súčasný rámec pokrýva sedemročné obdobie 2007 – 2013, ten budúci by podľa Martonyiho mal trvať od 5 do 10 rokov. Lisabonská zmluva hovorí o minimálne 5 rokoch.

„Má skutočne zmysel diskutovať o stropoch, ktoré sa budú vzťahovať na rok 2019 alebo 2020 alebo 2021, pretože v súčasnosti žijeme v dobe úspor? Je to skutočne vážne?“ uviedol minister počas svojho vystúpenia na pôde London School of Economics.

„Nemyslím si, že je čas na to, aby sme diskutovali o percentách a číslach. Najprv diskutujme o politikách, diskutujme o základe a potom sa samozrejme môžeme pozrieť aj na finančné zdroje a možné stropy v prípade individuálnych politík,“ dodal.

Tvrdý boj

Martonyi v rámci vyjednávaní predpovedá tvrdý boj. Z jeho pohľadu totiž ešte nikdy neboli národné pozície také vzdialené ako teraz. Rokovania by formálne mali začať v polovici budúceho roka. Maďarsko však už konzultovalo ako sa podľa Lisabonskej zmluvy bude postupovať v prípade, že nedôjde k dohode.

Malo by sa ísť podľa posledného roku starého finančného rámca. A to je situácia, ktorej sa podľa Maďarska treba vyhnúť.

Tradičnými protivníkmi budú čistí prijímatelia a čistí prispievatelia. Najmä Poľsko sa bude snažiť ochrániť kohéznu politiku. Poľský premiér Donald Tusk upozornil, že budú vetovať každý návrh viacročného rámca, ktorý bude zahŕňať škrty v regionálnej politike. Briti však chcú rozpočet znížiť zo súčasného 1 % HND na 0,85 % od roku 2014.

Stále nie sú uzavreté ani rokovania o budúcoročnom rozpočte EÚ. Martonyi však predpokladá, že k dohode dôjde a provizórium nebude. Ak všetko pôjde dobre, Európsky parlament by ho mohol schváliť už 15. decembra.

(EurActiv/Reuters)