Tremonti o kríze v eurozóne – je to ako pri potápajúcom sa Titanicu

Zdroj: EurActiv.com

Kľúčový úsporný plán včera prešiel v talianskom parlamente prvým kolom, avšak opozícia poukazuje na to, že vláda Silvia Berlusconiho je v troskách a po schválení balíka by mala rezignovať.

Štvorročný plán by mal do roku 2014 dostať rozpočet pod kontrolu. Pôvodný cieľ bolo ušetriť 40 miliárd eur, avšak počas uplynulých 24 hodín cieľ zvýšili na 48 miliárd eur.

Horná komora parlamentu mu dala zelenú v pomere 161 : 135. Dnes sa ním bude zaoberať dolná komora. Taliani chcú konať rýchlo, takže hneď po rozhodnutí poslancov chcú plán podpísať ako zákon.

Taliansko sa výrazným dôsledkom prvotnej finančnej krízy vyhlo vďaka silnej kontrole verejných výdavkov, konzervatívnemu bankovému systému a vysokej miere súkromných úspor. Avšak vplyvom problémov rizikových krajín eurozóny, najmä Grécka, trhy začala znepokojovať vysoká miera verejného dlhu, ktorá v prípade Talianska predstavuje 120 % HDP a patrí medzi najvyššie na svete.

Minister financií Giulio Tremonti poslancom pred hlasovaním povedal, že Európa potrebuje politické riešenie prehlbujúcej sa dlhovej krízy, pretože žiadna krajina sa nevyhne jej dôsledkom.

„Nikto nemá žiadne ilúzie o individuálnej spáse. Tak ako na Titanicu, ani pasažieri v prvej triede nebudú zachránení,“ poukázal na hrozbu aj pre silné ekonomiky Európy.

Politická nestabilita

Demokratická strana, najväčšia opozičná skupina, požaduje rezignáciu Berlusconiho vlády. Podľa nej je príliš slabá na to, aby dokázala vydržať tlak finančných trhov.

Avšak strana si uvedomuje, že predčasné voľby by v súčasnosti neboli veľmi vhodným riešením. Spolu s ďalšími opozičnými skupinami teda navrhuje, aby krajinu do volieb naplánovaných v roku 2013, viedla dočasná vláda.

Berlusconi už viackrát odolal výzvam, aby rezignoval, najmä pre početné sexuálne škandály a obvinenia z korupcie. Avšak odkedy trhy začali na krajinu vyvíjať intenzívny tlak, vyhýba sa verejným vystúpeniam.

Minulý týždeň síce ešte slovne zaútočil na ministra financií Tremontiho, čo len zvýraznilo pretrvávajúce problémy v kabinete, no na adresu súčasného vývoja na trhoch zatiaľ verejne neprehovoril.

Podľa návrhu opozície, by Berlusconi v dočasnej vláde nemal hrať žiadnu rolu. Kľúčovou postavou má byť práve Tremonti, možno dokonca ako premiér.

Obamov boj

Horúce chvíle však prežívajú aj na druhom brehu Atlantiku. Americký prezident Barack Obama na deň prerušil vyjednávania o federálnom rozpočte, aby dal parlamentným lídrom priestor na to, aby predložili akčný plán, ako odblokovať rokovania o spôsoboch ako znížiť deficit a zabrániť defaultu krajiny.

Obama sa pôvodne chcel so zákonodarcami stretávať denne dovtedy, kým sa nepodarí dospieť k dohode o limite pre dlh. Nakoniec vyzval demokratov a republikánov, aby do sobotného rána prehodnotili svoje pozície.

Republikáni žiadajú adekvátne vysoké škrty, ak má dôjsť k dohode na zvýšení limitu pre dlh. Biely dom by podľa nich mal brať vážne úsporné opatrenia potrebné na riešenie zadlženia. Demokrati sú ochotní pristúpiť na nejaké škrty, avšak chcú zároveň zvyšovať dane. „Treba sa rozhodnúť. Potrebujeme konkrétne plány, aby sme sa pohli dopredu,“ povedal Obama počas piateho dňa rokovaní.

Americký default už 2. augusta?

Finančné trhy sa však začínajú obávať, že obe strany majú veľmi ďaleko k tomu, aby sa dohodli do 2. augusta, keď USA dosiahnu dno dostupných prostriedkov, pokiaľ nedôjde k zdvihnutiu stropu pre verejné zadlženie.

Obama, ktorého budúcu jeseň čakajú voľby, odmietol návrh dočasného riešenia v podobe dvíhania stropu tento aj budúci rok, čo by na krátky čas upokojilo situáciu. „Nepodpíšem žiadne krátkodobé riešenia,“ upozornil včera prezident.

Avšak ak sa americký predstavitelia nedokážu dohodnúť na zdvihnutí dlhového stropu, americkú ekonomiku čaká tvrdá rana s globálnymi dôsledkami – úrokové sadzby začnú prudko stúpať, meny slabnúť a finančné trhy sa ešte viac rozochvejú.

(EurActiv/Reuters)