Trhy čakajú na rozhodujúci krok ECB

Jean-Claude Trichet, prezident ECB, Zdroj: Európsky parlament

ECB dnes večer bude rozhodovať o tom, či začne nakupovať talianske vládne dlhopisy, aby tak na chvíľu upokojila dlhovú krízu v eurozóne. Informuje o tom agentúra Reuters. Nemecko a Francúzsko zároveň vydali spoločné stanovisko, v ktorom deklarujú, že dočasný euroval bude už čoskoro môcť nakupovať talianske, španielske, grécke, portugalské a írske bondy na sekundárnom trhu. O tejto právomoci rozhodli lídri eurozóny na mimoriadnom summite 21. júla. Najprv ju však musia schváliť národné parlamenty.

Taliansky premiér Silvio Berlusconi v piatok avizoval nové úsporné opatrenia a prezident ECB Jean-Claude Trichet teda chce, aby sa Rada guvernérov definitívne rozhodla, či umožní nakupovanie talianskych dlhopisov. Banka vo štvrtok rozhodla, že po štyroch mesiacoch obnoví nákup vládnych obligácií, no opatrenia sa malo vzťahovať len na Írsko a Portugalsko a to aj napriek tomu, že náklady na financovanie Talianska a Španielska prudko stúpali.

Podľa zdroja z ECB, ak guvernéri prikývnu, s intervenciou v prípade Talianska sa začne už v pondelok. Iný zdroj uviedol, že budú diskutovať aj o možných opatreniach na posilnenie likvidity, aby nedošlo k zmrazeniu peňažných trhov.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa zaviazali, že do konca septembra presadia posilnenie právomocí dočasného eurovalu (EFSF) vo svojich národných parlamentoch. EFSF potom bude môcť nakupovať vládne bondy na sekundárnych trhoch na základe analýzy ECB, ktorá priamo určí, či je potrebné tak konať.

„Francúzsko a Nemecko veria v analýzu ECB, a že poskytne primeraný základ pre intervencie na sekundárnych trhoch a pomôže identifikovať situácie, keď bude finančná stabilita eurozóny ako celku ohrozená,“ tvrdia lídri.

Dôveru vyslovili aj novým talianskym škrtom. „Kvitujeme najmä cieľ talianskych predstaviteľov dosiahnuť vyrovnaný rozpočet o rok skôr ako bol pôvodný zámer,“ uvádzajú lídri. Berlusconi avizoval vyrovnaný rozpočet už v roku 2013, dlhovú brzdu zakomponovanú v ústave a reformy sociálneho systému a pracovného trhu.

Dvojitá dlhová kríza v eurozóne a v USA rozochvieva trhy, ktoré sa obávajú, že bohatý svet opäť padá do recesie. Najvyšší predstavitelia ECB budú okrem toho skúmať dôsledky zníženia amerického ratingu z AAA na AA+. Zaujímajú ich najmä opatrenia, ktoré chce Washington prijať na upokojenie trhov.

Svetové burzy v uplynulých dňoch zaznamenali stratu na úrovni 2,5 bilióna USD (1,74 bilióna eur) a politickí lídri sú pod tlakom, aby ubezpečili investorov, že majú vôľu a sú schopní riešiť dlhové problémy svojich krajín. ECB preto stojí pred dôležitým rozhodnutím, či rozšíri svoje intervenčné opatrenia aj na Taliansko, aby tak upokojila situáciu aspoň dovtedy, kým túto úlohu nepreberie dočasný euroval.

(EurActiv/Reuters)