Trhy neuverili Trumpovým slovám o pomoci Taliansku s ekonomickými problémami

Taliansky premiér Giuseppe Conte na návšteve Bieleho domu. [EPA-EFE/JIM LO SCALZO]

Talianskymi médiami preletela správa o tom, že Donald Trump prisľúbil talianskej vláde pomocnú ruku pri znižovaní jej verejného dlhu. Výnosy vládnych dlhopisov z obavy o vývoj verejných financií v Taliansku napriek tomu rekordne rástli.

Rozdiel medzi výnosmi desaťročných talianskych a španielskych dlhopisov sa v piatok (24.augusta) zväčšil na najvyššiu úroveň od roku 2012, nakoľko hospodárske a fiškálne cesty obidvoch krajín sa stále viac rozchádzajú.

Investorov nepresvedčili ani podporné slová amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu talianskeho premiéra Giuseppe Conteho počasj jeho minulotýždňovej návštevy Bieleho domu.

Kým trhy a ratingové agentúry vystrašili obavy z rastu talianskeho schodku, Španielsko postupne dostáva svoje verejné financie pod kontrolu.

Olej do ohňa pridalo aj stupňujúce napätie medzi Rímom a Bruselom ohľadom spoločnej migračnej politiky. To vygradovalo v piatok, keď predseda vlády Luigi di Maio pohrozil pozastavením financovania EÚ, ak ostatné členské štáty neprijmú časť zo 190 migrantov, ktoré v Stredozemnom mori zachránila loď Diciotti.

Kvôli zadržiavaniu migrantov na talianskej lodi Diciotti vyšetrujú ministra Salviniho

Taliansko cez víkend nakoniec povolilo vystúpiť všetkým migrantom z lode Diciotti. Ich desaťdňové zadržiavanie talianskou vládou spôsobilo otrasy na domácej politickej scéne a zvýšilo aj napätie medzi Rímom a Bruselom. 

Výnosy z desaťročných talianskych dlhopisov narástli o 4 až 7 bázických bodov a konci týždňa mali hodnotu 3,14 percenta.

Rizikové prirážky talianskych dlhopisov sa naďalej odlišujú od zvyšku južnej Európy, pričom rozdiel vo výnosoch medzi 10-ročnými talianskymi a španielskymi vládnymi dlhopismi, sa v piatok zväčšil na 174 bázických bodov, čo je maximum od roku 2012.

„Mnoho investorov má strach, že sa zhorší fiškálny výhľad Talianska, zatiaľ čo ten španielsky sa zlepšuje, ako to dokazujú aj zvýšené ratingy agentúr,“ uviedol analytik banky ING Martin van Vilet.

„Je tiež znepokojujúce, keď Salvini hovorí o trhových či hospodárskych útokoch, to silne pripomína (tureckého prezidenta) Erdogana,“ dodal.

Podpredseda talianskej vlády Matteo Salvini minulý týždeň vyhlásil, že sa Rím postaví akémukoľvek útoku trhu a snahám o zdraženie talianskeho dlhu.

„Táto vláda chce pomôcť Talianom a myslím si, že ju nemajú radi mnohí predstavitelia sektora financií a technokrati, čo chcú využiť Taliansko a lacno získať posledné firmy, ktoré ešte zostali v tejto krajine,“ povedal Salvini novinárom v Miláne.

Pomocnú ruku podáva Trump

Nárast cien vládnych dlhopisov prišiel po miernej úľave, ktorú spôsobili správy o tom, že americký prezident Donald Trump Talianom ponúkol pomocnú ruku s ich verejným dlhom.

Mnohí analytici však len ťažko hľadali zmysel v správe, ktorú priniesl denník Il Coorriere della Serra. Podľa nej Trump na stretnutí s premiérom Giueseppem Contem prisľubil, že Spojené štáty budúci rok pomôžu Taliansku zmazať časť jeho dlhu.

„Táto správa ráno zaplavila titulky a pravdepodobne to vysvetľuje dianie na trhu, ale obchodníci, ktorí to podrobne skúmajú, musia tento ťah okmažite prekuknúť,“ uviedol analytik oddelenia ratingovej stratégie nemeckej banky Commerzbank Christoph Rieger.

Hrozí Taliansku grécky scenár?

Taliansko má stále druhý najvyšší verejný dlh v eurozóne. Pomalé tempo hospodárskeho rastu či avizované vládne opatrenia v oblasti verejných financií môžu krajinu dostať do problémov, tvrdia analytici.

„Ja by som bol opatrný, nakoľko USA nedisponuje štátnym investičným fondom, pričom ministerstvo financií a ani Fed (Federálny rezervný systém, sústava bánk tvoriacich centrálnu banku) nemajú mandát k takýmto zásahom,“ dodal.