Tri štvrtiny Slovákov chcú, aby agrodotácie podporili odklon od klietkového chovu

Ilustračný obrázok. [FOTO TASR/Oliver Ondráš]

Viac ako 70 percent Slovákov si myslí, že používanie klietok na poľnohospodársky chov je voči zvieratám kruté.

Viac ako tri štvrtiny dospelých Slovákov súhlasí s tým, že by EÚ mala prerozdeliť súčasné poľnohospodárske fondy na podporu odklonu od používania klietok v poľnohospodárstve. Využitie európskych financií na postupné zrušenie klietok akceptuje 77 percent Slovákov a zároveň 72 percent súhlasí s tým, že používanie klietok v poľnohospodárstve je voči zvieratám kruté.

Vyplýva to z aktuálneho celoeurópskeho prieskumu spoločnosti YouGov, o ktorom v utorok informovali mimovládne organizácie Humánny pokrok a Sloboda zvierat.

Milióny hospodárskych zvierat prežijú život v klietke. Aktivisti žiadajú koniec klietkového chovu v Únii

Aktivisti vo viacerých európskych krajinách odštartovali petíciu s cieľom ukončiť klietkový chov v Európskej únii. V Česku tento krok podporuje väčšina obyvateľov.

Z výsledkov prieskumu ďalej vyplynulo, že 52 percent dospelých na Slovensku nesúhlasilo, alebo dôrazne nesúhlasilo s tým, že EÚ robí dosť pre zabezpečenie dobrých životných podmienok všetkých hospodárskych zvierat. Či sú aktivity EÚ v tomto smere dostatočné, nevedelo 17 percent účastníkov a účastníčok v celej Únii.

„Tento nový prieskum poskytuje viac dôkazov o tom, čo vieme už roky. Slovákom a Slovenkám záleží na dobrých životných podmienkach hospodárskych zvierat. A na rozdiel od EÚ si jasne uvedomujú, že jedinou cestou vpred je opustiť používanie klietok v poľnohospodárstve,“ uviedla Silvia Čaňová z organizácie Sloboda zvierat.

Martin Smrek z organizácie Humánny pokrok je presvedčený, že výsledky prieskumu pridávajú ďalší silný argument pre okamžitú zmenu, ktorú pre hospodárske zvieratá požadujú občania a občianky EÚ. „Už to nie je diskusiou o tom, či by sa EÚ mala odkloniť od klietok, ale o tom, kedy a ako sa tak udeje. Od inštitúcií EÚ očakávame, že urobia správnu vec, ako pre svojich občanov a občianky, tak aj pre viac ako 300 miliónov hospodárskych zvierat v celej EÚ,“ dodal Smrek.