Trichet: Už žiadne stimuly

„V živote vždy raz nastane situácia, keď už nemôžete viac míňať, ani sa viac zadlžovať. Myslím si, že (pre európske krajiny) táto chvíľa nastala," povedal Trichet v rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu Europe 1. Podľa neho masívne „injekcie“ do ekonomiky v podobe vládnych stimulačných balíkov boli vhodnou odpoveďou na hospodársku krízu, no štáty by mali verejné financie dostať pod kontrolu hneď ako to bude možné.

Prezident ECB tvrdí, že trhy a spotrebitelia sa musia presvedčiť, že sa vlády vrátia do normálnych „rozpočtových koľají“. Prikláňa sa k názoru, že jasné známky obnovy budeme vidieť v roku 2010, no všetko je stále veľmi neisté. „Pokiaľ sa táto hypotéza naplní, budeme opäť rásť a budeme môcť začať podnikať rýchle kroky, aby sme nadobudli rovnováhu,“ vysvetlil.

Upozornil, že vlády eurozóny musia začať s redukciou rozpočtových deficitov hneď budúci rok, pokiaľ všetko pôjde tak, ak hovoria prognózy. Zníženie deficitov podľa jeho slov pomôže nevrátiť dôveru. „Pokiaľ nemáte dôveru občanov, nebude možná žiadna hospodárska obnova,“ vyhlásil.

Priemerný rozpočtový deficit „euro-šestnástky“ by sa budúci rok mal vyšvihnúť na 6,5 % HDP z tohtoročných 5,3 % a 1,9 % minulý rok (podľa odhadu Európskej komisie).

Trichet vyzval k rýchlej a úplnej implementácii existujúcich stimulačných balíkov, no ďalšie vládne míňanie neodporučil. Zároveň dodal, že na dosiahnutie rovnováhy bude treba dvíhať dane. „Ľudia nie sú hlúpi, vedia, že neexistuje veľa spôsobov ako vyrovnať rozpočty. Treba obmedziť výdavky a zvýšiť dane,“ vysvetlil.