Trichetovi sa nové rozpočtové pravidlá nepozdávajú

Jean-Claude Trichet, prezident ECB, Zdroj: Európsky parlament

„Je v poriadku, že prezident Európskej centrálnej banky nesúhlasí so všetkými aspektmi správy,“ komentoval hovorca ECB informácie v denníku Financial Times o tom, že Jean-Claude Trichet odmietol podporiť navrhnuté pravidlá v konečnej verzii správy o reforme rozpočtových pravidiel a sankcií, na ktorej pracuje expertná skupina Hermana Van Rompuya. Závery totiž neobsahujú Trichetove požiadavky na úpravu fiškálnej disciplíny a systému sankcií.

Zástupcovia členských štátov sa na vytvorení špeciálnej pracovnej skupiny zameranej na reformu hospodárskeho riadenia dohodli po tom, čo skolabovalo štátne hospodárenie v Grécku. Skupina pozostáva z ministrov financií zo všetkých krajín EÚ, prezidenta ECB, šéfa Euroskupiny, komisára pre hospodárske a menové záležitosti a stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya.

Sprísnenie pravidiel rozpočtovej disciplíny, na ktorých sa členské štáty dohodli na zasadnutí ministrov financií minulý pondelok v Luxemburgu, však nakoniec zmiernila bilaterálna dohoda kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Obaja štátnici sa na forme sankcií, medzi ktorými by malo figurovať aj dočasné pozastavovanie hlasovacích práv, dohodli na bilaterálnom summite vo francúzskom Deauville.

Presadenie zmien, ku ktorým obe krajiny svorne vyzývajú, by si však vyžiadalo úpravu Lisabonskej zmluvy. Výsledkom nátlaku francúzsko-nemeckej dvojice na ostatných členov Únie sa stal návrh, ktorý nepočíta s automatickými sankciami pre rozpočtových hriešnikov, ako sa pôvodne predpokladalo.

Previnilci môžu podľa dohodnutého systému čeliť sankciám až po šesťmesačnej lehote, počas ktorej dostanú varovanie európskych inštitúcií. Inými slovami tak dostanú druhú šancu na ozdravenie svojho hospodárenia. Na to, aby sa trest nakoniec uvalil je potrebný súhlas kvalifikovanej väčšiny v Rade.

Medzi zástancov tvrdého postupu patrí práve prezident ECB Trichet. A nie je sám. Súhlasí s ním i viceprezident ECB Vitor Constancio. Európska centrálna banka svoje návrhy na striktnejšiu a užšiu spoluprácu v oblasti fiškálnej politiky predložila v júni tohto roku.

Nemecký obrat

Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a jej obrat v postoji voči automatickým sankciám kritizovali nielen médiá, ale i jej spojenci v koaličnej vláde. Podľa nich líderka svojím konaním ohrozila sľub, ktorý dala nemeckým daňovým poplatníkom, ktorí z veľkej časti financovali grécky záchranný balíček. Tí očakávajú, že v budúcnosti budú na rozpočtových hriešnikov uvalené automatické sankcie.

Ako uviedol denník Financial Times, v rámci reakcie na Trichetovu kritiku, hovorca ECB uistil, že námietky šéfa ECB do správy ešte zapracujú. O detailoch hovoriť odmietol.

(EurActiv/Reuters)