Trojka a Cyprus dohodli rekapitalizáciu bánk

Cyprus uzavrel časť rokovaní s medzinárodnými veriteľmi o finančnej pomoci, o ktorú musel požiadať po tom, čo banky zaznamenali neúnosné straty pre svoje vystavenie voči gréckemu dlhu.

Konkrétnu sumu na rekapitalizáciu bánk stanovia na základe priebežnej správy. Ako podľa Reuters uviedla hovorkyňa centrálnej banky Aliki Stylianouová, začiatkom decembra ju predloží investičná spoločnosť PIMCO. Cyprus očakáva, že prvotná dohoda pomôže obnoviť dôveryhodnosť bankového sektora ostrova.

„Rekapitalizácia finančného sektora a zaistenie posilnenia likvidity na jednej strane po zníženie úrokovej sadzby na druhej strane, naplnia finančné potreby ekonomiky, čo je vývoj, ktorý bude mať pozitívny vplyv na rast,“ uviedla centrálna banka v stanovisku.

Cyperskí predstavitelia tiež informovali, že dohoda je už aj o kapitálovom koeficiente a novom systéme dohľadu nad sektorom.

Komerčné banky a kooperatívy bude mať po novom všetky pod kontrolou centrálna banka. Nad kooperatívami predtým dohliadal osobitný úrad.

Ukazovateľ kapitálovej primeranosti core Tier-1, ktorým sa posudzuje stabilita bánk, stanovili na 9 % do konca roka 2013. V roku 2014 by mal potom stúpnuť na 10 %.

Napriek pokroku v rokovaniach však obe stany musia ešte prekonať nezhody na viacerých ďalších bodoch. Ide najmä o požiadavky veriteľov, ktoré sa týkajú privatizácie štátneho majetku a znižovania platov a dôchodkov.

Výška pomoci sa predbežne odhaduje na 11 až 16 miliárd eur, čo je oveľa menej ako desiatky miliárd pre iné zachraňované štáty eurozóny. Avšak v vzhľadom na to, že cyperská ekonomika s výkonom 17,9 miliardy eur je treťou najmenšou v 17-člennom bloku, ide o obrovskú záťaž pre ostrov.

(EurActiv/Reuters)