Trump dočasne oslobodil Úniu od nových ciel. Zameral sa na Čínu

Americký prezident, Donald Trump, včera neskoro večer udelil výnimku EÚ a šiestim ďalším štátom. Zameral sa skôr na nové opatrenia proti Číne. 22. marec 2018, Washigton DC. [Jim Lo Scalzo/EPA/EFE]

Americký prezident na poslednú chvíľu udelil Európskej únii a ďalším šiestim štátom dočasnú výnimku z nových ciel na dovoz ocele a hliníka. USA však hrozí obchodná vojna s Čínou. Trumpov krok ovplyvnil aj program summitu EÚ. 

Rozhodnutie na poslednú chvíľu

Vo svojom vyhlásení, ktoré Biely dom zverejnil vo štvrtok,  Donald Trump oznamuje pozastavenie platnosti ciel pre dovoz ocele pre Argentínu, Austráliu, Brazíliu, Južnú Kóreu, Kanadu, Mexiko a Európsku úniu až do konca prebiehajúcich diskusií. To znamena do prvého mája 2018.

„Rozhodol som sa, že nevyhnutnými a vhodnými prostriedkami na obranu národnej bezpečnoti, ktorú ohrozuje dovoz oceľových výrobkov, je pokračovať v diskusiách a aspoň na určitý čas oslobodiť tieto krajiny od ciel na dovoz ocele,“ píše sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Dovozné clá vo výške 25 percent na oceľ a 10 percent na hliník sa majú v Spojených štátoch začať uplatňovať od piatku. Trumpovo rozhodnutie o udelení výnimiek tak prišlo na poslednú chvíľu.

Trump však tiež ohlásil, že kvôli „krádeži“ amerického duševného vlastníctva uvalí clá na dovoz čínskeho tovaru. Jeho slová okamžite vyvolali obavy z hroziacej obchodnej vojny.

Zmena programu

Vedúci predstavitelia Únie, ktorí sa vo štvrtok zhromaždili v Bruseli na summite Európskej rady, mali  obchodovanie so Spojenými štátmi prediskutovať už počas prvého dňa. Predseda Rady, Donald Tusk, však debatu nakoniec odložil na piatok.

Predsedovia vlád členských štátov sa včera nakoniec len stručne venovali obchodným témam. Nakoľko čakali na vyjadrenie Bieleho domu, na obchod so Spojenými štátmi či nové Trumpove clá  vôbec neprišla reč.

https://twitter.com/EU_Commission/status/976827623975383041

Svoj program preto zmenila aj britská premiérka Theresa Mayová, ktorá sa pôvodne neplánovala zúčastniť druhého dňa summitu. Nové skutočnosti ju napokon prinútili zostať v Bruseli o deň dlhšie.

Následne však britská premiérka summit opustí, keďže zvyšných 27 lídrov členských štátov bude dikutovať o postupe v rokovaniach o brexite.

 

Vyjednávanie s Američanmi

O výnimočnej situácii vo vzájomných obchodných vzťahoch diskutovala eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová s americkým obchodným zástupcom, Robertom Lighthizerom, a ministrom obchodu Wilburom Rossom.

Obidve strany podľa nej prejavili veľkú snahu nájsť riešenie na odvrátenie obchodnej vojny. Všetci však čakali na oficiálne vyhlásenie Bieleho domu, ktoré by potvrdil udelenie výnimky pre Európsku únie.

Ak Amerika uvalí clá na oceľ, odveta môže zastihnúť bourbon aj Harleye

Americký prezident zvažuje opatrenia na ochranu amerických oceliarov. Môže to spustiť obchodnú vojnu, varujú ich európski kolegovia.

Ak by sa nakoniec nové clá predsa len zaviedli, Únia by ich podľa Komisie mohla napadnúť na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Európski lídri by okrem toho museli zvážiť opatrenia, ktoré by zabránili nadbytku oceli v Európe.

Pristúpili by pravdepodobne aj k zavedeniu dovozných ciel na americké výrobky, čím by si kompenzovali stratu a „vyvážili“ obchod medzi Úniou a Spojenými štátmi.

Postoj Slovenska

Podľa slovenského premiéra, Petra Pellegriniho, by Slovensko podporilo nutné protiopatrenia a pozíciu Európskej únie. Myslí si však, že je ešte predčasné, o tomto kroku uvažovať.

Americké clá by mali dopad nielen na ekonomiku Únie, ale aj slovenské hospodárstvo, keďže podľa premiéra je Slovensko jedna z najviac exportne orientovaných krajín. Verí, že nedôjde ani „k nejakým vážnym zmenám pri obchodovaní s automobilmi, čo by malo takisto vážny vplyv aj na produkciu a priemysel Slovenska.“ Uviedol Pellegrini pre TASR.

Vojna slov medzi Úniou a USA: Trump pohrozil zavedením dane na európske vozidlá

“Ak EÚ mieni ešte viac zvýšiť už aj tak vysoké clá a bariéry pre americké spoločnosti, ktoré na jej území pôsobia, my jednoducho zavedieme daň na európske autá valiace sa do USA,” napísal Trump v reakcii na 

Čínsky zoznam

Peking dnes na kroky Donalda Trumpa zareagoval zverejnením zoznamu možných ciel na americký tovar – od bravčového mäsa až po ovocie a víno. Čínske clá by mali hodnotu troch miliárd amerických dolárov.

Ministerstvo obchodu varovalo, že 15-percentná sadzba na 120 tovarov v hodnote takmer jednej miliardy dolárov – vrátane čerstvého ovocia, orechov, ženšenu a vína – bude pre Spojené štáty platná, ak Washington nepristúpi na žiadnu prijateľnú dohodu.

V druhej fáze by Peking „po dodatočnom vyhodnotení vplyvu amerických opatrení na Čínu“,  mohol  uvaliť 25-percentné clo na osem tovarov v celkovej výške takmer dve miliardy dolárov, vrátane bravčového mäsa a hliníkového šrotu.

Ministerstvo zároveň uviedlo, že tento zoznam má len kompenzovať stratu, ktorá by Číne vznikla kvôli americkým opatreniam.

Sójová hrozba

V čínskom zozname sa zatiaľ nespomínajú sójové bôby, ktoré by tam podľa čínskych štátnych novín Global Times patriť mali.

Takéto clo by značne poškodilo amerických farmárov, keďže tretina ich vývozu sójových bôbov smeruje práve do Číny. Obchodovanie so sójou malo minulý rok hodnotu 14 miliárd dolárov.

Tento krok by sa mohol odraziť aj na americkej politike, keďže Donald Trump porazil Hillary Clintonovú práve v desiatich štátoch, ktoré sú najvýznamnejšími producentmi sóje.

Čína má teda v rukách ešte veľmi silné karty.

Krádež duševného vlastníctva

Donald Trump počas slávnostného podpisu v Bielom dome vyhlásil, že opatrenia boli „v procese tvorby už dlho“ a sú len „prvé z mnohých“ krokov, ktoré jeho administratíva podnikne s cieľom zabezpečiť spravodlivý obchod s Čínou.

Hoci je Čína najväčším svetovým výrobcom ocele, predstavuje menej ako jedno percento dovozu do USA a v zahraničí predáva iba 10 percent svojho spracovaného hliníka.

Očakáva sa, že Spojené štáty budú v nasledujúcich 15 dňoch zverejňovať zoznamy ďalších čínskych výrobkov, na ktoré sa budú vzťahovať nové clá.

Trump podpísal zavedenie obávaných ciel na ocel a hliník. EÚ pripravuje odvetu

Únia by podľa eurokomisárky Cecilie Malmstromovej mohla odpovedať zavedením ciel na americký bourbon, arašídové maslo, pomarančový džús či motocykle. Odvetné opatrenia plánujú aj ďalší veľkí obchodní partneri USA.

Čínska odpoveď prišla len niekoľko hodín po tom, čo Trump Peking obvinil z „krádeže“ amerického duševného vlastníctva. Svojim vyjadrením podnietil obavy z hroziacej obchodnej vojny.

„Pre Čínu a Spojené štáty, ktoré sú najväčšími svetovými ekonomikami, je  jedinou správnou voľbou  iba spolupráca,“ píše sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva obchodu.

Peking „naliehavo vyzýva americkú stranu, aby čo najskôr vyriešila obavy Číny“ prostredníctvom dialógu, a aby sa Washington snažil „vyhnúť poškodeniu celkovej situácie čínsko-americkej spolupráce“.