Trump očakáva silnú obchodnú dohodu medzi Veľkou Britániou a USA

g20

Mayová a Trump na G20. FOTO: TASR/AP/Evan Vucci

Americký prezident Donald Trump sa v sobotu (8.7.) počas summitu štátov G20 v Hamburgu stretol s britskou premiérkou Theresou Mayovou a uviedol, že dúfa v skoré uzatvorenie bilaterálnej obchodnej dohody. Ako povedal, očakáva, že Washington a Londýn dosiahnu “veľmi silnú obchodnú dohodu” a ako dodal, verí, že k tomu dôjde “veľmi rýchlo”.

V reakcii na tieto vyjadrenia David Lidington, britský minister spravodlivosti, uviedol, že dohoda s USA ako kompenzácia za trhy EÚ stačiť nebude. “Sama osebe stačiť nebude, to nie,” povedal Lidington v relácii BBC Andrew Marr Show. “Bude však dobré, ak ju budeme mať. Práve tak ako obchodné dohody s rozvíjajúcimi sa ekonomikami v Ázii či Latinskej Amerike,” dodal minister.

Ohrozenie Brexitu?

Je možné, že Veľká Británia nakoniec v Európskej únii zostane. Povedal to dnes Vince Cable, bývalý britský minister obchodu a pravdepodobný budúci líder Liberálnych demokratov. Ako uviedol, “začína si myslieť, že k brexitu možno nikdy nedôjde”.

https://euractiv.sk/rozhovory/zahranicie-a-bezpecnost/s-m-walt-spojene-staty-boli-vzdy-voci-unii-nadradene-dvojtvarne/

Ako povedal v dnešnej relácii BBC Andrew Marr Show, obrovské rozpory vo vnútri labouristov aj konzervatívcov a “zhoršujúci sa stav ekonomiky” prinúti ľudí prehodnotiť svoje predchádzajúce postoje.

“Ľudia si uvedomia, že sme nehlasovali preto, aby sme potom schudobneli. Myslím si preto, že do popredia sa opäť dostane otázka zotrvania Británie v Európskej únii,” povedal Cable, ktorý pôsobil ako minister obchodu v rokoch 2010 až 2015.

Rozhodnutie sa nezmení

Podľa poslanca za Konzervatívnu stranu Owena Patersona Cable ignoruje jednoznačné rozhodnutie Britov opustiť Európsku úniu, čo dali najavo nielen v minuloročnom referende, ale aj v tohtoročných parlamentných voľbách. Ako povedal, Liberálni demokrati, aj ďalšie malé strany, ktoré boli za zotrvanie v Európskej únii, išli s hlasmi dolu.

“Bohužiaľ, Vince Cable nevníma realitu. Európsku úniu určite opustíme,” dodal Paterson.