Trump zrejme nepredĺži Únii výnimku z ciel na oceľ a hliník. Minister Žiga volá po dialógu

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová a slovenský minister hospodárstva Peter Žiga. [EPA/JAKUB GAVLAK]

Obchodné úľavy, na ktorých sa dohodli európski lídri na minulotýždňovom summite v Sofii, podľa eurokomisárky pre obchod Cecilii Malmströmovej zrejme nebudú Bielemu domu stačiť.

Ministri  členských krajín EÚ sa na utorňajšom (22. mája) zasadnutí Rady EÚ pre zahraničný obchod v Bruseli venovali štartu obchodných rokovaní s Austráliou a Novým Zélandom. Zhodnotili tiež pokrok pri rokovaní o dohodách o voľnom obchode s Japonskom a Singapurom.

Veľkú časť diskusie však venovali obchodnému sporu, ktorý momentálne vedie Európska komisia so Spojenými štátmi.

Radšej dialóg ako boj

Minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) po ukončení bruselských rokovaní pripomenul, že dočasná výnimka z ciel na oceľ a hliník, ktoré 23. marca podpísal americký prezident Donald Trump, už zakrátko skončí.

„Prvého júna táto lehota vyprší a Únia sa snaží presvedčiť Američanov, aby táto výnimka bola trvalá“, spresnil Žiga. Zdôraznil, že eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová dostala mandát od členských štátov EÚ, aby vyjednávala s USA o novej dohode. „Tá situácia nie je jednoduchá, lebo v takomto stave vzťahy medzi Európou a Spojenými štátmi už dlho neboli,“ priznal minister.

Žiga si myslí, že členské krajiny EÚ túto situáciu vnímajú ako niečo, s čím sa treba vyrovnať, hoci stále prevláda nádej, že za deväť dní môže dôjsť k zmene v prospech Európanov. Ak nie, nové clá sa stanú realitou.

„Protiopatrenia EÚ sú reakciou na tie americké a uvidíme, čo by to prinieslo. V tejto situácii je potrebná jednotná Európa a potrebný je dialóg, nie súboj. Treba sa pragmaticky dohodnúť. Obchod je globálny. Aj Spojené štáty by mali fungovať tak ako EÚ, na základoch voľného trhu, a nie na protekcionistických opatreniach,“ zhodnotil situáciu Žiga, podľa ktorého americký prístup porušuje pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO). „Čo nie je krok dopredu,“ upozornil.

Slovensko podľa jeho slov opätovným zavedením ciel na oceľ a hliník až tak veľmi neutrpí.  Ak ale táto situácia poznačí iné členské krajiny Únie, a európsky trh sa preplní európskymi výrobkami, ovplyvní to aj slovenských výrobcov. Okrem toho sú možné protiopatrenia aj v iných sektoroch ako oceľ a hliník, a potom by už boli dopady pre Slovensko citeľnejšie.

Trump výnimku zrejme nepredĺži

Zasadnutia Rady EÚ sa zúčastnila aj eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. Po nej sa pred novinármi vyjadrila aj k obchodným úľavám, na ktorých sa dohodli európski lídri na minulotýždňovom summite v Sofii.

Predsedovia vlád členských krajín EÚ sa minulý týždeň dohodli, že budú spolupracovať so Spojenými štátmi na obchodných otázkach, vrátane liberalizácie trhu, pokiaľ Washington neuloží Únii dovozné clá na oceľ a hliník.

Na otázku, či tieto návrhy uspokojili Washington, však dnes Malmströmová odpovedala: „Domnievam sa, že si nemyslia, že to stačí.“

Lídri EÚ majú novú stratégiu v obchodnom spore s USA. S „pištoľou pri hlave“ rokovať odmietajú

Brusel by mal Washingtonu ponúknuť obchodné úľavy výmenou za trvalú výnimku z ciel na dovoz ocele a hliníka pre európske firmy.

„Existuje viacero signálov o tom, že USA výnimku nepredĺži,“ uviedla v utorok švédska eurokomisárka. „Buď sa budú nové clá od 1. júna vzťahovať aj nás, alebo sa objavia nejaké nové obmedzujúce opatrenia,“ dodala.

Malmströmová v uplynulých týždňoch viackrát telefonovala s americkým ministrom obchodu Wilburom Rossom. Minulý týždeň uviedla: „Dala som úplne jasne najavo, že chceme dostať trvalú výnimku z ciel.“ Konečné rozhodnutie však nakoniec prijme americký prezident Donald Trump. „Už sme videli, že môže byť akékoľvek,“ dodala.

Sankcie za obchod s Iránom Slovensko neohrozia

Šéf slovenského rezortu hospodárstva Žiga upozornil, že ministri sa iba okrajovo venovali vzťahom s Iránom, kde Spojené štáty po odstúpení od medzinárodnej jadrovej dohody hrozia prísnymi sankciami aj európskym firmám, ktoré by chceli obchodovať s Iránom.

„Tá diskusia sa ešte len začne. V prípade, že by USA zaviedli sankcie na európske firmy, ktoré obchodujú s Iránom, pre Slovensko to nebude nič hrozné, lebo len niekoľko spoločností obchoduje s touto krajinou,“ uviedol Žiga.

Únia sa Trumpovi odmieta podvoliť, ide chrániť európske firmy v Iráne

Európska únia znovu aktivuje takzvané blokujúce nariadenie, ktorým chce európske firmy, ktoré podnikajú v Iráne, ochrániť pred dôsledkami amerických sankcií, oznámil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na neformálnom summite EÚ a západného Balkánu v Sofii.

Pripomenul, že Slovensko má už niekoľko úspešných misií do Iránu, aj tých podnikateľských, ale pretrváva problém s bankovými prevodmi a očakávalo sa, že dohoda z roku 2015, ktorá uvoľnila režim sankcií, v najbližších rokoch začne uvoľňovať aj vzájomné obchodné vzťahy.

V prípade zavedenia bezprecedentných amerických sankcií aj na európske firmy si podľa jeho slov spoločnosti z EÚ rozmyslia, či chcú obchodovať s USA alebo s Iránom. Upozornil však, že takéto obmedzenia neprinesú nič dobré a povedú k ďalšiemu ochladeniu európsko-amerických vzťahov.