Trumpa už kritizuje aj Americká obchodná komora. V4 patrí k najzraniteľnejším

Americký prezident Donald Trump. [EPA-EFE]

Americká obchodná komora odsúdila obchodnú politiku Bieleho domu. Slovensku patrí v rebríčku zraniteľnosti voči obchodnej vojne tretie miesto.

Najväčšia obchodná lobistická skupina v krajine a tradičný spojenec Republikánskej strany,  Americká obchodná komora (USCC) varovala, že Biely dom smeruje ku globálnej obchodnej vojne. To je podľa nej odvrátenou stranou jeho snahy o ochranu amerického priemyslu a pracovníkov prostredníctvom ciel a nových opatrení.

Americká obchodná komora na Slovensku (AmCham), ktorá je od USCC nezávislá, takisto vyjadruje obavy z napätých obchodných vzťahov. „Rastúce bariéry, ktorých sme v posledných týždňoch svedkom, neprospejú ani jednej strane a môžu na ne doplatiť najviac práve firmy a spotrebitelia na oboch stranách Atlantiku,“ uviedol Michal Krčméry z AmCham pre EURACTIV.sk.

Slovensko patrí podľa ekonomického modelu Pictet Asset Management medzi tri najzraniteľnejšie krajiny v prípade obchodnej vojny.

Naštrbené vzťahy

USCC analyzovala dopad ciel a protiopatrení na každý jeden americký štát. Pred novembrovými voľbami do Kongresu tak nepotešila republikánov.

Odvetné opatrenia by mohli zasiahnuť vývoz Texasu v hodnote takmer 4 miliardy dolárov.  Ten zahŕňa export mäsa do Mexika za 321 miliónov dolárov či ciroku do Číny za 494 miliónov dolárov.

Ešte v decembri ocenila Komora amerického prezidenta za to, že znížil podnikateľské dane. Rastúce napätie a možnosť obchodnej vojny však vzťahy medzi Bielym domom a Komorou, ktorá má tri milióny členov, viac než naštrbilo.

„Hrozí, že administratíva zničí hospodársky pokrok, ktorý tak ťažko dosiahla,“ uviedol vo vyhlásení prezident komory Tom Donohue. „Mali by sme sa usilovať o slobodný a spravodlivý obchod, ale toto jednoducho nie je spôsob, ako ho dosiahnuť.“

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová novinárom povedala, že „prezident sa zameriava na ochranu amerických pracovníkov a amerického priemyslu a vytváranie spravodlivých podmienok.“

Slovensko na treťom mieste

Trump uvalil clá na dovoz ocele a hliníka z Číny, Európskej únie, Kanady a iných krajín v hodnote miliárd dolárov. Tento krok vyvolal protiopatrenia, ktoré sa dotkli amerických výrobkov. Prezidenta Spojených štátov to neodradilo. Naopak. Momentálne uvažuje o rozšírení ciel na automobilový sektor.

Brusel už má pripravenú odpoveď na Trumpove clá na autá

Spojené štáty v týcho dňoch skúmajú, či dovoz európskych áut ohrozuje ich národnú bezpečnosť. Ak Trump nakoniec uvalí clá na autá, Brusel je odhodlaný zaviesť protiopatrenia v hodnote 294 miliárd dolárov.

Na obchodnú vojnu by podľa modelu ekonómov Pictet Asset Management doplatili najmä krajiny, ktoré sa najviac zapájajú do globálnych hodnotových reťazcov (global value chains – GVC).

Tie definuje Svetová obchodná organizácia ako súčet pridanej hodnoty zo zahraničia k exportu krajiny a pridanej hodnoty dodávanej do zahraničia.

Krajinou najviac zapojenou do GVC a teda najzraniteľnejšou je Tchaj-wan, vyplýva z tohto modelu, o ktorom informovala agentúra Reuters 5. júla. Na druhom mieste je Luxembursko, na treťom Slovensko, po ktorom nasledujú Maďarsko a Česko. Posledná krajina Vyšehradskej skupiny, Poľsko, skončilo na 17. mieste.

Podľa modelu by desaťpercentné clo na americké výrobky viedlo k stagflácii svetového hospodárstva, čo je kombinácia vysokej inflácie a stagnujúcej ekonomiky. Firmy by prišli o 2,5 percenta svojho zisku.

Stratégia obchodnej komory

Podniky a investorov najviac znepokojujú napäté vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom, ktoré môžu skĺznuť do obchodnej vojny medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. Spojené štáty plánujú zaviesť dodatočné clá na čínsky tovar v hodnote 34 miliárd dolárov 6. júla. Čína už vyhlásila, že odplatou budú protiopatrenia, ktoré zasiahnu americké poľnohospodárske výrobky a iné tovary.

Čína sa chce Trumpovej obchodnej politike postaviť spoločne s Európou. Brusel to odmieta

Čína vyvíja tlak na Európsku úniu, aby vytvorili alianciu proti obchodnej politike amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ponúka väčšie otvorenie svojich trhov. Peking však narazil na odpor.

Trumpa už dávnejšie varovali, aby upustil od svojich plánov, pretože by mohli poškodiť štáty, ktoré ho v prezidentských voľbách podporovali. Napriek všetkým argumentom zvolil Trump ešte agresívnejšiu stratégiu.

„USCC aktuálne podporuje legislatívne zmeny, ktoré by zvyšovali právomoc Snemovne reprezentantov v prípade zvyšovania cieľ z dôvodu ochrany národnej bezpečnosti. Ak by takýto návrh zákona prešiel, akékoľvek ďalšie uvalenie ciel z dôvodu ochrany národnej bezpečnosti by muselo byť najprv schválené v Kongrese,“ vysvetlil stratégiu kolegov vo Washingtone Krčméry z AmCham pre EURACTIV.sk

Takéto aktívne využívanie kontrolných mechanizmov môže podľa neho zabezpečiť väčšiu predvídateľnosť v oblasti obchodnej politiky pre samotné firmy aj pre obchodných partnerov Spojených štátov.

Predpokladá sa, že USCC poskytne pred novembrovými voľbami milióny dolárov kandidátom, ktorí podporujú voľný obchod, prisťahovalectvo a nižšie dane.

Vystúpia Spojené štáty z WTO?

Podľa niektorých médií je Trump odhodlaný vystúpiť zo Svetovej obchodnej organizácie (WTO). V reakcii na tieto správy americký prezident uviedol, že podnikne proti WTO kroky. Zároveň však potvrdil, že táto organizácia umožnila Spojeným štátom využívať výhody globálneho obchodu.

G7: Diplomatická nočná mora z Charlevoix

Skupinu G7 čaká pravdepodobne jeden z najťažších summitov v 42-ročnej histórii. Kanadské mesto Charlevoix bude dejiskom opatrného tanca okolo prezidenta Trumpa: ako mu vyjadriť nesúhlas, no nenahnevať ho.

Podľa Krčméryho z AmCham je diskusia o vystúpení Spojených štátov z WTO predčasná.

„Ide skôr o špekuláciu. USA boli jedným zo spolutvorcov aktuálneho multilaterálneho obchodného prostredia. V záujme všetkých aktérov by mali tento systém rešpektovať a v prípade možností ho vylepšovať, aby zabezpečoval výhodné podmienky pre voľný a zároveň dostatočne férový medzinárodný obchod,“ tvrdí Krčméry.

Trump pôvodne poskytol Kanade, členom Európskej únie a ďalším krajinám výnimky z ciel na oceľ a hliník.

Po stretnutí G7 svoje rozhodnutie zmenil a možnosť výnimiek zamietol. Navyše sa odmietol pridať k spoločnému vyhláseniu, čo nahnevalo a zmiatlo niektorých najbližších spojencov Washingtonu.

Protiamerická odveta

Odveta prišla rýchlo.

Začiatkom minulého mesiaca uvalilo Mexiko clo na americké výrobky – od ocele po bravčové mäso a bourbon. Brusel zaviedol sadzby na 25 percent dovozu zo Spojených štátov vo výške 2,8 miliardy eur. Tie zahŕňajú napríklad džínsy a motocykle Harley-Davidson.

Spoločnosť Harley-Davidson rýchlo zareagovala a oznámila, že presunie svoju výrobu do zahraničia. Chce tak zabrániť vyšším cenám, ktoré by mohli odradiť jej európskych zákazníkov. Trumpa tento krok nahneval a pohrozil, že na slávneho výrobcu motocyklov uvalí nové dane.

Kanada, člen Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA), zaviedla 1. júla odvetné opatrenia v hodnote 12,63 miliardy dolárov na americký tovar vrátane kávy, kečupu a whiskey.

Situácia je napätá a svetové akcie zatiaľ klesajú, pretože investori sa obávajú eskalácie obchodných sporov.