Trumpova kritika nepomohla, Vestagerová si tentokrát posvieti na praktiky Amazonu

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margarethe Vestagerová. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Hlavné podozrenie smeruje k zneužívaniu citlivých dát o obchodníkoch, ktorí na predaj využívajú online platformu Amazonu. Viac ako polovica produktov predaných prostredníctvom Amazonu pochádza od nezávislých maloobchodníkov.

Dánska eurokomisárka Margarethe Vestagerová ani pred koncom mandátu nepoľavuje v boji proti podozrivým praktikám najväčších internetových spoločností, ktoré v EÚ vytvárajú obrovské zisky.

Európska komisia v stredu (17. júla) vydala správu, v ktorej informuje o spustení oficiálneho vyšetrovania spoločnosti Amazon. Vestagerová chce zistiť, či firma amerického miliardára Jeffa Bezosa neporušuje pravidlá hospodárskej súťaže EÚ.

Zverejnenie podozrení prichádza iba krátko po tom, čo americký prezident obvinil Vestagerovú z nenávisti voči EÚ. „Neznáša USA zrejme najviac zo všetkých ľudí, ktorých som kedy poznal,“ povedal Trump pre televíziu Fox Business Network.

Dánska politička sa v úrade preslávila nekompromisným postojom voči antikonkurenčným spôsobom digitálnych gigantov ako Facebook, Apple či Google. V jej zozname už dávnejšie figuruje aj Amazon.

Problémové body

Hlavné podozrenie smeruje k zneužívaniu citlivých dát o obchodníkoch, ktorí na predaj využívajú online platformu Amazonu. Viac ako polovica produktov predaných prostredníctvom Amazonu pochádza od nezávislých maloobchodníkov.

Komisia vyšetrovanie avizovala už dávnejšie. K tomuto kroku pristúpila po vyhodnotení dotazníkov, ktoré rozoslala predajcom.

„Európski spotrebitelia nakupujú na internete čoraz viac. Elektronické podnikanie nakoplo konkurenciu na maloobchodnej úrovni a prinieslo väčší výber a lepšie ceny,“ odkázala v správe eurokomisárka pre hospodársku súťaž.

„Musíme zabezpečiť, aby veľké online platformy tieto výhody neodstránili prostredníctvom protikonkurenčného správania,“ dodáva dánska politička, ktorá bola tiež jednou z kandidátok na pozíciu šéfky Európskej komisie.

Komisia v krátkej správe pripomína, že spoločnosť Amazon má dvojakú úlohu – na jednej strane funguje ako platforma určená na predaj výrobkov na svojej webovej stránke, čiže sa správa ako maloobchodný predajca a na strane druhej predstavuje tržný priestor, kde nezávislí predajcovia môžu predávať svoje výrobky priamo spotrebiteľom.

Vestagerová spresnila, že Komisia v rámci hĺbkového vyšetrovania preverí zmluvy, ktoré Amazonu umožňujú od predajcov získavať obrovské množstvá dát, a či tieto dáta nevyužíva proti konkurencii.

Komisia tiež preskúma, ako funguje funkcia „Buy box“, kde zákazníci môžu začať nakupovanie pridávaním položiek do virtuálneho košíka. Buy box umožňuje predajcom, ktorí predávajú rovnaký produkt, zobraziť daný produkt na stránke prednostne. Otázne je, ako Amazon na základe vyzbieraných údajov vyberá, koho do tejto kolónky zaradí. Podľa Bruselu sa týmto spôsobom uskutočňuje veľká väčšina transakcií na Amazone.

Dva prípady z minulosti

Ak vyšetrovanie nevyvráti podozrenia Komisie, americkému gigantovi hrozia pokuty, alebo bude nútený pristúpiť k zmene niektorých súčasných obchodných praktík. Ako vypýva z oznámenia, Vestagerovej úradníci sa budú tomuto prípadu venovať prioritne.

„Ak sa zistí, že vplyvné platformy využívajú zozbierané informácie, aby získali výhodu nad konkurenciou, náklady ponesú tak spotrebitelia, ako aj trh,“ cituje Bloomberg Johannesa Kleis z európskej organizácie spotrebiteľov BEUC.

EÚ: Amazon musí Luxemburgu doplatiť 250 miliónov eur na daniach

Luxemburg podľa Európskej komisie poskytoval americkej spoločnosti neoprávnené ďanové úľavy. Amazon ich teraz musí dorovnať.

Na zverejnené podozrenia už zareagoval aj samotný Amazon. „Budeme plne spolupracovať s Európskou komisiou a pokračovať v našej podpore pre podniky všetkých veľkostí, aby mohli ďalej rásť,“ píše sa vo vyhlásení.

Európska komisia si posvieti na retailový obchodný model spoločnosti vôbec prvýkrát. Amazon má už ale s vyšetrovaním exekutívy EÚ viacero skúseností. Na základe jedného z nich Brusel v roku 2017 zistil, že Luxembursko poskytlo Amazonu daňové výhody v hodnote 250 miliónov eur.

V tom istom roku Vestagerovej úrad dospel k záveru, že Amazon zneužíval dominantné postavenie na trhoch s maloobchodnou distribúciou elektronických kníh. Spoločnosť mala od dodávateľov e-kníh žiadať, aby jej oznamovali výhodnejšie podmienky ako iným spoločnostiam. Hoci Amazon obvinenia odmietal, obavy Komisie nakoniec rozptýlil viacerými ústupkami.