Tsipras a Merkelová vyjednávajú v Berlíne

Zdroj: Európska rada

Na svojej prvej oficiálnej návšteve Berlína od svojho zvolenia do funkcie plánuje Tsipras hovoriť najmä o pôžičke, ktorá by mala Grécku pomôcť vyhnúť sa bankrotu.

Grécky premiér už minulý týždeň varoval nemeckú kancelárku, že Atény nebudú mať na konci mesiaca na penzie a výplaty pre štátnych zamestnancov. Bez pomoci bude do konca apríla grécka štátna pokladnica úplne prázdna.

„Splatenie dlhu by viedlo k prudkému zhoršeniu už aj tak veľmi zlej sociálnej situácie, čo je vyhliadka, na ktorú nemôžem pristúpiť,“ informoval Tsipras v liste, ktorý má k dispozícii  britský denník the Finacial Times.   

Na štvrtkovom neformálnom stretnutí, ktoré zorganizoval predseda Európskej  rady Donald Tusk Grécko prisľúbilo, že v nasledujúcich dňoch zašle európskym partnerom kompletný zoznam konkrétnych reforiem.

Okrem nemeckej kancelárky o Grécku diskutovali aj francúzsky prezident Francois Hollande, guvernér Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi a predseda Komisie Jean-Claude Juncker.

Reformy sú podmienkou vyplatenia zostávajúcich prostriedkov z finančnej pomoci zo záchranného balíčka a musí ich odsúhlasiť Európska komisia, ECB a Medzinárodný menový fond (MMF).

Merkelová vo februári súhlasila s predĺžením 240 miliardovej pomoci pre Atény o štyri mesiace, zdôraznila však, že Grécko musí dokončiť už odsúhlasené reformy.

„Ak by každá nová vláda odignorovala záväzky prijaté tou starou, nastal by chaos,“ vyhlásil vo štvrtok na margo dodržiavania záväzkov predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz  

Tsiprasova návšteva Berlína je podľa nemeckej kancelárky príležitosťou na „spoznanie sa.“ Stretnutie v úzkom kruhu dáva lídrom možnosť upokojiť emócie, ktoré v poslednej dobe ovládajú obe krajiny.

Podľa prieskumov nemeckej verejnej televízie ZDF až 52 percent Nemcov je presvedčených o tom, že dozrel čas na to, aby Grécko opustilo spoločný menový blok.

Atény naopak vyzývajú Nemcov, aby krajine zaplatili vojnové reparácia vo výške polovice verejného dlhu Grécka. Merkelová považuje dlh okupovanému Grécku za vyriešený jednorazovou splátkou z roku 1960 a ďalšie požiadavky aténskej vlády považuje za vydieranie.