Tsipras oznámil koniec úsporných opatrení v Grécku

Zdroj: TASR/AP

Vo svojom prvom veľkom prejave pred poslancami predstavil kroky ako zvrátiť reformy, ktoré musela krajina zavádzať pod tlakom európskych veriteľov a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Medzi plánmi nového gréckeho kabinetu figuruje napríklad zrušenie dane z nehnuteľnosti, opätovné zavedenie bonusov k dôchodkom, či zvýšenie minimálnej mzdy na predkrízovú úroveň.

Grécko nemôže žiadať o predĺženie chýb

„Záchrana zlyhala,“ povedal Tsipras pred parlamentom. „Chceme, aby bolo jasné, o čom nerokujeme. Nerokujeme o našej národnej suverenite,“ povedal. Tsipras v prejave vyhlásil, že od svojho najväčšieho veriteľa Nemecka bude požadovať reparácie z 2. svetovej vojny, ktoré dlží Grécku.

Tsipras vylúčil predĺženie programu záchrany po 28. februári, kedy má program oficiálne skončiť. Ako dodal, verí, že do dvoch týždňov dôjde k prijatiu tzv. premosťovacej dohody, ktorá by Grécko udržala nad vodou.  

„Nová vláda nie je oprávnená žiadať predĺženie záchranného programu. Nemôže žiadať o predĺženie chýb,“ povedal v prejave. Podľa premiéra dali Gréci novej vláde jasný mandát na ukončenie úsporných opatrení a na zmenu politiky.

Humanitárna kríza

Tsiprasove postoje  pozorne sledujú aj predstavitelia EÚ. Tí zatiaľ nie sú príliš ústretoví voči jeho požiadavkám. Obávajú sa, aké následky by mali ústupky v oblasti fiškálnych a hospodárskych reforiem a prípadného návratu Grécka  k nezodpovednému hospodáreniu, vďaka ktorému sa dostalo do 300 miliardového dlhu.

Premiér navyše oznámil sériu škrtov vo výdavkoch kabinetu, aby tak ukázal, že nová grécka vláda nebude zvyšovať špirálu verejných výdavkov. Vláda by mala predať jedno z premiérových lietadiel, škrtať sa bude aj vo vozových parkoch ministrov.

Premiér rovnako načrtol plány ako bojovať s daňovými únikmi, pričom zamerať sa chce na bohatých. Sľúbil tiež, že oligarchovia sa viac nebudú uprednostňovať pri verejných zákazkách.

Grécko ťažko zasiahli úsporné opatrenia, ktoré v krajine zaviedla „trojka“ veriteľov (ECB, MMF, Európska komisia). Krajina sa dostáva z rokov ekonomickej krízy, no nezamestnanosť je obrovská. Každý štvrtý Grék je v súčasnosti bez práce.

„Prvou prioritou tejto vlády je riešiť problémy spôsobené medzinárodnou pomocou a rovnako aj humanitárnu krízu ako sme to sľúbili pred voľbami,“ povedal Tsipras.

Plán zmeny

Počas minulého týždňa zverejnili grécki predstavitelia prechodný plán, ktorým chcú udržať prílev peňazí do krajiny počas najbližších mesiacov. Tie potrebujú na rokovania o nových podmienkach dlhu.

Namiesto ďalšej tranže pôžičky (7,2 miliardy eur, podmienená plnením programu úspor) chce nová grécka vláda vydať viac krátkodobých dlhopisov, a to nad rámec  súčasných pätnástich miliárd eur. Rovnako chce získať 1,9 miliardy eur z výnosov z gréckych dlhopisov, ktoré vlastní ECB a ďalšie orgány eurozóny.

Tsipras počas prejavu vyjadril nádej, že dohoda s EÚ by mohla prísť rýchlo. „Mnohí sa pýtajú, či je možné dospieť k dohode za niekoľko dní. Kontakty, ktoré som mal s predstaviteľmi EÚ ma presvedčili o tom, že to je možné,“ dodal.

EurActiv.com