Tvorca eura Issing má obavy o budúcnosť projektu

euro eurozóna

Otmar ISSING, zdroj: Johanes Gutenberg Universitaet Mainz

Issing, ktorý bol prvým hlavným ekonómom Európskej centrálnej banky (ECB), v rozhovore pre BBC povedal, že v eurozóne sa dodnes nachádza niekoľko problematických oblastí. Poukázal najmä na problémy ekonomík Grécka, Talianska a Portugalska, ale napríklad aj na vplyv záporných úrokových sadzieb.

Krajiny, ktoré mali veľký podiel na skĺznutí eurozóny počas finančnej krízy do recesie, stále zápasia s vážnymi ekonomickými problémami. Grécko je podľa Issinga v permanentnej kríze a hospodárske reformy v Portugalsku a Taliansku pozastavili alebo zrušili.

Za jeden z kľúčových problémov považuje štrukturálne problémy v eurozóne a klesajúcu podporu verejnosti projektu jednotnej meny v niektorých krajinách. „Euro je stabilné a v omnoho lepšom stave, než sa pôvodne očakávalo. Želal by som si však, keby som to isté mohol povedať aj o eurozóne,“ uviedol Issing pre BBC.

Vystúpenie z eurozóny

Bývalý poradca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Issing už pred niekoľkými rokmi začal mať o projekte eura, ktorý pomohol vytvoriť, pochybnosti a varoval, že bez reforiem sa celý projekt zrúti. Ako pre BBC dodal, „bolo chybou, keď sa projekt eurozóny koncipoval tak, že v prípade vstupu už krajina zostáva členom natrvalo“.

Štáty, ktoré neplnia hospodárske a rozpočtové pravidlá eurozóny potom môžu „ostatných členov vydierať“. Podľa neho by dočasné vystúpenie z eurozóny umožnilo štátom, ako napríklad Grécko, zreformovať ekonomiku a po dosiahnutí lepšej finančnej pozície sa vrátiť späť.

Navyše, niektoré krajiny nikdy nemali vstúpiť do eurozóny, dodal Issing, žiadnu z nich však nemenoval. Ako povedal, „neboli pripravené na fungovanie v rámci jednotnej menovej politiky pod jednou centrálnou bankou“.

Nulové úroky

Otmar Issing dal zároveň najavo, že ho stále viac znepokojuje politika nulových, prípadne záporných úrokových sadzieb na podporu rastu ekonomiky. Podľa neho táto politika bráni rýchlemu zotaveniu bánk. „Ak to bude trvať dlhšie, obávam sa, že budeme svedkami dramatických dôsledkov pre poisťovne a dôchodkové systémy.“

Čo sa týka brexitu, podľa Otmara Issinga je ťažké predvídať, aké to bude mať dôsledky na eurozónu, keďže v súvislosti s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie bude potrebné vyriešiť množstvo otázok. Nepochybuje ale o tom, že pozícia Londýna ako európskeho finančného centra bude ohrozená. Ako dodal, mimo Európskej únie už Londýn ako finančné centrum nebude schopný udržať rovnaké výhody a slobody.